Pierwsza powojenna konferencja naukowa poświęcona masonerii

Pierwsza powojenna konferencja naukowa poświęcona masonerii 5

źródło: redakcja wolnomularstwo.pl, 06.03.2009

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

29 listopada 2008 r., w 70. rocznicę rozwiązania lóż wolnomularskich w Polsce, w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego – w Pałacu Kazimierzowskim, odbyła się pierwsza naukowa konferencja poświęcona wolnomularstwu, której organizatorem była Katedra Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW. Jej celem była refleksja naukowa oraz upowszechnienie wiedzy na temat masonerii w Polsce oraz w Europie w dwudziestym wieku, upamiętnienie likwidacji lóż wolnomularskich w II Rzeczypospolitej, upowszechnienie obiektywnej wiedzy o wolnomularstwie, przeciwstawienie się negatywnym stereotypom w tym zakresie. Konferencję prowadził dr Paweł Borecki.

konfmas1a

Fragment opinii jednej z uczestniczek, jaka ukazała się po konferencji na forum wolnomularstwo.eu:

“Jeśli miałabym określić ją jednym słowem, to powiem – rewelacyjna. (…) Do przerwy Sala Senatu UW była wypełniona po brzegi, a grupka spóźnialskich sprawiła, że doniesiono kilka krzeseł – więc frekwencja dopisała. Wsród obecnych wielu Braci i Sióstr wszystkich polskich obediencji. Serdeczni, pomocni i rozmowni. (…) Mimo zmęczenia tak intensywnym dniem nie miałam dosyć i absolutnie nie żałowałam przejechanych w jedną stronę 370 km, bo o wolnomularstwie można mówić i mówić… bez końca. To fascynujący świat, który wciąga dogłębnie. (…) Moje wrażenia po konferencji są bezcenne.”

ImageW programie znalazły się następujące wystąpienia:
1. „Czym właściwie jest wolnomularstwo” – Tadeusz Andrzejewski
2. „Wschód Wielkiego Wschodu. Wolnomularstwo w walce o niepodległość Polski” – Wojciech Giełżyński, Wyższa Szkoła Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie.
3. „Gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski jako wolnomularz” – Daniel Bargiełowski.
4. „Geneza i realizacja dekretu Prezydenta RP z 22 listopada 1938 r. o rozwiązaniu zrzeszeń wolnomularskich” – doc. Romuald Kraczkowski, Instytut Historii Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
5. „Rozwiązanie Zakonu Synów Przymierza w Polsce i w Niemczech w okresie międzywojennym” – dr Anna Kargol, Uniwersytet Jagielloński.
6. „Masoneria europejska w okresie II wojny światowej” – André Combes`, Instytut Historii Masonerii w Paryżu.
7. „Wolnomularstwo w Polsce Ludowej” – prof. dr hab. Tadeusz Cegielski, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak pisze dalej cytowana wyżej uczestniczka: “Jeśli uda się z tej pojedynczej imprezy zrobić cykliczne, coroczne spotkania na UW poświęcone Wolnomularstwu – tak jak zaproponował to pan dr Paweł Borecki, byłoby to wręcz gigantycznym osiągnięciem.”

Zaiste!

konfmas1b

konfmas1c

konfmas1d

Wpisał: Kamil Racewicz