Zespół parkowo-pałacowy w Dobrzycy

Kamil Racewicz

dobrzyca6
Dobrzyca leży w woj. wielkopolskim przy drodze łączącej Pleszew z Krotoszynem

Fundatorem zespołu parkowo-pałacowego był generał-mason Augustyn Gorzeński, adiunkt i szef kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W latach 1811-1816 reprezentował lożę Bracia Francuzi i Polacy Zjednoczeni pod Wschodem Poznania należącą do Wielkiego Wschodu Narodowego Polski. Osiągnął 7. najwyższy stopień wtajemniczenia jako kawaler Różanego Krzyża.

Park jest zaprojektowany na planie węgielnicy (pałac) i cyrkla (ścieżki). Całość przeniknięta jest symboliką masońską, m.in. sala egipska na piętrze. Monopter na wysepce to miniatura świątyni Salomona i symbol różokrzyżowców

Oś widokowa może być traktowana jako masoński tzw. pion – oś świata, sybol równowagi i otwartości uysłu. Układ ścieżek wyobraża także masoński sznur, sybolizujący jedność wolnomularską i braterstwo.

Nagromadzenie głazów w parku to symbol nowych braci – nieociosanych kamieni. W parku nie mogło zabraknąć “masońskiej rośliny” – akacji (legendarnej rośliny z grobu Hirama) oraz bluszczu (przyjaźń i wierność).

W pałacu znajduje się muzeum unikatowych paiątek masońskich. W Radzie Muzeum jest Tadeusz Cegielski.

.

Wpisał: Kamil Racewicz
09.09.2005.