Inicjacja – taka, jaką ukazuje ją Tarot

Inicjacja - taka, jaką ukazuje ją Tarot

Oswald Wirth, opracowanie: Dawid Steinkeller, blog Zaginione Słowo

Niniejszy tekst pochodzi z pracy B∴ Oswalda Wirtha Le Tarot des Imagiers du Moyen-Age („Tarot Rysowników Średniowiecza”), której pierwsze wydanie ukazało się w 1927 r. W załączeniu do książki znajdowało się jedenaście plansz z Wielkimi Arkanami  – po dwie karty na planszę – opracowanymi przez autora.

I. Ten, który posiada predyspozycje do bycia poddanym inicjacji musi być niezależny. Na nic mu zapożyczona wiedza, ubogie szkolne nauki. Bez inicjatywy intelektu nikt nie zbliży się do drzwi Świątyni, by odważyć się do nich zapukać z nieposkromioną wolą zamilknąć, gdy zostanie wpuszczony.

II. Nauczanie inicjacyjne nie dotyczy przedmiotów, które dostępne są zmysłom. Ono objawia się temu, który potrafi spojrzeć w głąb siebie. Odwróć się od zwodniczego blasku rzeczy; zstąp w noc swojego wnętrza, w której twój umysł ujrzy samego siebie.

III. Wyjdź na powierzchnię! Wznieś się aż po niebiosa! Naucz się kontemplować bez lęku ogrom tego, co znajduje się poza tobą. Poszerz najszerzej jak to możliwe swoje horyzonty, by uniknąć wszelkiej ciasnoty w swych poglądach.

IV. Pomnij o działaniu! Odsuń się od skrajności i spójrz na przestrzeń, w której przeciwności się ścierają. Zacznij nad sobą panować, dzierż w dłoni berło, które będzie kierować twoją osobowością: bądź dla siebie samego Cesarzem!

V. Ucz się! Słuchaj innych, lecz wsłuchuj się przede wszystkim w swój wewnętrzny głos. Medytuj, aby zrozumieć. Opracuj na swój użytek swoją własną naukę i stwórz w swym sercu religię, która wyda ci się właściwa.

VI. Swobodnie decyduj o swoim losie. Czujesz w sobie odwagę do zaciekłej walki czy obawiasz się znoju? Wybierz pomiędzy heroizmem a lekkim życiem zwyczajnego śmiertelnika. Wiedz, że nic nie przychodzi za darmo: jeśli chcesz być silny przygotuje się na cierpienie; jeśli będziesz uciekać przed cierpieniem osłabniesz. Ten, który słabnie umniejsza się, każdy może jednak dobrowolnie wybrać umniejszenie i pogrążenie się w niebycie.

VII. Podążaj w wybranym przez siebie kierunku i zmierz się odważnie z wyzwaniami, które napotkasz. Pokaż, że umiesz sobą pokierować, a zdobędziesz władzę nad energiami, które się z tobą złączyły. Sprzeczne moce targają twoją osobowością: stań się ich rozjemcą i pójdź naprzód triumfalną drogą, która wytycza się przed tobą.

VIII. Pragnij tylko tego, co sprawiedliwe, a swoje powołanie wypełniaj zgodnie z prawem. Żyj nie dla samego aktu życia, lecz aby wypełnić jego cel; w ten sposób nauczysz się żyć i posiądziesz życie, w którym wszystko starannie się równoważy. Kieruj się sprawiedliwością, a odkryjesz stabilność i…

Przeczytaj wiecej na stronie blogu Zaginione Słowo:

2 thoughts on “Inicjacja – taka, jaką ukazuje ją Tarot”

  1. Inicjacja to chrzest masonski. Osoby ktore sie uspily i opuscily szeregi masonerii z roznych przyczyn lecz w 99 % na wskutek mianowania nieodpowiedznich osob na stopien mistrza, dotyczy obediencji liberalnych, sa zobowiazani do takiego zachowania jakby byli czynnymi masonami. A wszelkie wenetrzne rozgrywki mozna zalatwic na solo . Inicjacja to dozywotnie znamie i Morda w kubel

Dodaj komentarz