Filozofia masonerii jest pierwszą w literaturze światowej próbą całościowego spojrzenia na wartości wniesione przez wolnomularzy do skarbca myśli filozoficznej i społecznej.
Ta wyjątkowa książka ofiarowuje Czytelnikom i Czytelniczkom „spojrzenie z lotu ptaka”, wskazując na interesujące – a przeważnie mało znane – publikacje, na najcenniejsze myśli; przypomina kilkadziesiąt postaci, które pracowały dla dobra ludzkości i zasłużyły sobie na to, żeby o nich pamiętać i rozwiązywać postawione przez nie problemy.
Jej autorem jest prof.dr hab. Andrzej Nowicki – ur. 27.5.1919, zm. 1.12.2011. Filozof kultury, historyk filozofii i ateizmu, italianista, religioznawca, twórca ergantropijno-inkontrologicznego systemu „filozofii spotkań w rzeczach”. Jego prace obejmują ponad 1200 pozycji, w tym w języku polskim przeszło 1000, włoskim 142, reszta w 10 innych językach. Napisał ok. 50 książek.
Przez cztery kadencje był Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Polski.
Ta książka jest dla Ciebie, jeśli:
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
– chcesz zdobyć wiedzę o tym, czy istnieje filozofia masonerii, a jeśli tak, to na czym polega;
– chcesz poznać najwybitniejszych myślicieli-wolnomularzy i to, co jest najbardziej masońskie w ich spuściźnie;
– chcesz poznać fundamentalne wartości masonerii liberalnej;
– szukasz inspiracji do zbudowania własnego poglądu na to czym jest masoneria i po co istnieje;
– chcesz kandydować do wolnomularstwa.
Krótkie recenzje:
Masoneria tworzy się i odkrywa sama siebie na przestrzeni swoich dziejów, coraz bardziej ukazując światu, ale także sobie samej – masonom i masonkom – swoją rzeczywistą istotę. Ta – unikalna w skali światowej – książka może pomóc wolnomularstwu w tym dziele samoświadomości, ukazując jednocześnie kierunki działania na drodze ku realizacji jego misji.
Klaus Dąbrowski, 33°
Suwerenny Wielki Komandor Rady Najwyższej Polski
:.
Dzieło Andrzeja Nowickiego jest cenne ze względu na zawarte w nim informacje, jak również ze względu na wyrażone refleksje filozoficzne, skłaniające do przemyślenia podstawowych problemów istnienia człowieka w świecie.
Prof. dr hab. Maria Szyszkowska
:.
Unikatowe dzieło w języku polskim. Jego autor, wolnomularz (wieloletni Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski), filozof i publicysta przybliża nam sylwetki polskich wolnomularzy i stawia ciekawe pytanie: czy w wolnomularstwie, a więc ruchu o programowej adogmatyczności, można mówić o ustalonym zestawie poglądów, które składają się na system filozoficzny.
Loża Wolnomularska “Gwiazda Morza” na Wschodzie Gdańska
:.
Filozofia masonerii stanowi wykładnię celów i zasad współczesnego wolnomularstwa, wprowadza czytelnika w świat myśli, wiedzy, nauki, działania. Autor – jak przystało na “szanującego się masona” – pozostawia wiele kwestii bez odpowiedzi, zachęcając niejako do ich dalszego, samodzielnego dochodzenia.
Ignacy Jóźwiak
Informacje techniczne o książce:
objętość: 424 strony, oprawa: twarda, forma: papierowa (papier kremowy), tasiemka-zakładka, format: B5, cena: 99 PLN, wysyłka: na terenie Polski i za granicę, forma płatności: PayYou. Książka zawiera ponad 80 ilustracji.
Patronaty:
Ciekawostki:
Mimo, że od pierszego wydania książki minęło 25 lat i został on dawno całkowicie wyczerpany – przez co książka stała się “białym krukiem” – to nadal wywołuje ona kontrowersje i wzburzenie w kręgach skrajnej prawicy. Klikając w poniższy link można obejrzeć ponad półgodzinny film nagrany na jej temat kilka miesięcy temu przez Magdalenę Ziętek-Wielkomską – celebrytkę z kręgów konserwatywno-narodowych (pod koniec filmu wpada ona w nieukrywaną wściekłość):
Więcej informacji o książce:
“Filozofia masonerii” – recenzja Marii Szyszkowskiej na portalu Racjonalista.pl
“Masoni czyli Więcej Światła” – Ignacy Jóźwiak na portalu Taraka.pl