Wystawa o masonerii w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Kamil Racewicz, wolnomularstwo.pl

torun_0W Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Domu Eskenów, od 11 października 2008 do 28 lutego 2009 zorganizowano na dwóch piętrach dużą wystawę „Wolnomularstwo polskie XVIII-XX w. Mity i prawda?”. Kustoszem ekspozycji była Aleksandra Mierzejewska, za aranżację plastyczną odpowiada Tomasz Pietrzyk. Jest to pierwsza od wielu lat inicjatywa mająca za zadanie w rzetelny sposób przybliżyć społeczeństwu filozofię przyświecającą wolnomularstwu, uchylając jednocześnie rąbka tajemnicy okrywającej ten ruch.

Muzeum przygotowało również zajęcia edukacyjne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w trakcie których uczestnicy mogli poznać dzieje wolnomularstwa na ziemiach polskich, sekretne obrzędy i intrygującą symbolikę, odkryć tajemnice pamiątek wolnomularskich oraz „rozkodować” tajny przekaz znaków masońskich.

Wraz z wystawą Tadeusz Cegielski oraz Aleksandra Mierzejewska przygotowali pozycję wydawniczą Pamiątki Wolnomularskie. Katalog zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Na zakończenie ekspozycji zorganizowano wielką konferencję naukową “Sztuka Królewska i Muzy”.

Zobacz recenzje z wystawy w portalu Racjonalista.

Wpisał: KR

Obudzenie i Konsekracja Loży nr. 10 „Wolność Odzyskana”

źródło: strona WLNP, 2008-10-04

Obudzenie i Konsekracja Loży nr. 10 „Wolność Odzyskana”
4 października odbyła się ceremonia konsekracji, której celem było obudzenie, pozostającej przez prawie 200 lat w ciemnościach, Loży „Wolność Odzyskana”. Wielki Mistrz zainstalował Br:. Nicholasa Johna Tkatschuka jako Czcigodnego Mistrza tej Loży.

Loża Internetowa 9659 z East Lancashire pracujące pod jurysdykcją UGLE uruchomiła międzynarodowy fundusz, którego zadaniem jest wspomaganie Wolnomularstwa w różnych częściach świata. Poprzez ten fundusz Loża Coronation z UGLE, przekazała wiele masońskich przedmiotów na rzecz obudzenia Loży „Wolność Odzyskana”.

.

przeczytaj więcej:

Wielka Loża Narodowa Polski