Wielki Mistrz GLCS Marcel Laurent gościł w Ustroniu

Wielki Mistrz GLCS Marcel Laurent gościł w Ustroniu

źródło: wolnomularstwo.pl

100 masonów

Wielki Mistrz Wielkiej Loży Kultur i Duchowości (GLCS) Marcel Laurent w towarzystwie swojej zastępczyni oraz siostry i brata z Suwerennej Wielkiej Rady Zakonu uczestniczył w pracach loży „Erasmus Roterodamus”. Prace te odbyły się w sobotę, 1 października 2016 roku, w Ustroniu

Dostojnicy GLCS przybyli na „Wschód Ustronia”, aby wprowadzić w urząd nową czcigodną mistrzynię, która przejęła młotek od Henryka Wierniewskiego, dotychczasowego czcigodnego mistrza ustrońskiej loży.
Instalacja czcigodnego mistrza przebiega w GLCS zgodnie ze specjalnym rytuałem zwanym Tajemną Ceremonia Instalacji Mistrza. Rytuał ten obowiązuje w tradycyjnych obediencjach wolnomularskich, opracowany został przez Komisję Rytów GLCS w poszanowaniu Landmarków i na kanwie tekstu rytuałów Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego z 1802 i 1870 roku.
Zgodnie z tym porządkiem, prace otwierane są w I stopniu w celu potwierdzenia, w obecności mistrza instalatora obendiencji, wyboru czcigodnego mistrza elekta przez członków i członkinie warsztatu. Następnie prace przenoszone są do stopnia II i III, aby wreszcie – po opuszczeniu świątyni przez wszystkich mistrzów wolnomularzy, którzy nie zostali dotychczas instalowani – otworzyć prace Rady Mistrzów Instalowanych.
Wówczas odbywa się specjalna ceremonia, podczas której nowy czcigodny mistrz składa uroczystą przysięgę na „Trzy Wielkie Światła Wolnomularstwa” i zostaje zgodnie z „Pradawnymi Misteriami” instalowany na „Tronie Króla Salomona”. Instalowanemu bratu lub instalowanej siostrze zostają ponadto przekazane „Znaki, Słowa i Dotyki”, które pozwalają na rozpoznanie czcigodnego mistrza „regularnie i doskonale” wprowadzonego.
Po zakończeniu tego obrzędu, prace są ponownie przenoszone do stopnia I, a nowy czcigodny mistrz zostaje przedstawiony siostrom i braciom, którzy pracować będą odtąd, na czas trwania mandatu, pod jego kierownictwem.
Polscy wolnomularze i polskie wolnomularki GLCS docenili obecność w Ustroniu wielkich dostojników, tym bardziej że w najbliższą sobotę, 8 października, odbędzie się w wielkiej świątyni w Levallois (Paryż) doroczny konwent tej obediencji. Porządek prac konwentu przewiduje między innymi wybory na stanowisko wielkiego mistrza, na który kandyduje dotychczasowa zastępczyni wielkiego mistrza – Christine Sauvagnac. Polskę na konwencie reprezentować będą prowincjał-radca zakonu Henryk Wierniewski i czcigodni mistrzowie nadwiślańskich lóż.
GLCS jest tradycyjną i adogmatyczną obediencją wolnomularską powstała w 2003 roku we Francji z inicjatywy wielkiego mistrza założyciela Marcela Laurent. Rytem przewodnim tej obediencji, w której pracują zarówno mężczyźni, jak kobiety, jest Ryt Szkocki Dawny i Uznany. GLCS podpisała porozumienia przyjaźni z największymi obediencjami wolnomularskimi Francji i Europy, w tym między innymi z Wielkim Wschodem, Wielką Lożą i Wielką Żeńską Lożą Francji. W Polsce pod auspicjami tej obediencji pracują trzy loże (Toruń, Ustroń, Warszawa) i jeden trójkąt (Gdańsk).

wpisał:
D.S.