Wykład “Mistyczne wizje Świątyni Salomona”

Wykład "Mistyczne wizje Świątyni Salomona"

Muzeum Mazowieckie w Płocku, 8 maja 2024

Świątynia Jerozolimska została bardzo dokładnie opisana w Starym Testamencie oraz w późniejszych źródłach jako gmach wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Niezależnie od tego, co wiedziano o architekturze Świątyni ze starożytnych opisów, w świecie chrześcijańskim i żydowskim rozwinęła się tradycja przedstawiania jej jako budowli kolistej lub – ujmując rzecz szerzej – centralnej. Były to wizerunki o charakterze symbolicznym, odwołujące się do mistycznych wyobrażeń o świecie i prastarych przekonań wiążących doskonałość z kolistością.

Upowszechnienie mistycznej wizji Świątyni Salomona jako centralnego kręgu stworzenia było jednym z efektów rozwoju kabały, która wzbudzała wielkie zainteresowanie w świecie chrześcijańskim. Z kolei chrześcijański nurt kabały był jednym ze źródeł ruchu różokrzyżowców, w którym pojęcie Świątyni zostało wypełnione nowymi treściami. Wraz z narodzinami masonerii Świątynia Salomona stała się motywem przewodnim stworzonego przez ten ruchu obrazu dziejów i etycznych celów ludzkości, osnową wolnomularskiego programu zjednoczenia ludzi różnych narodowości i wyznań.

O tym wszystkim opowie dr Paweł Fijałkowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, podczas wykładu pt. „Mistyczne wizje Świątyni Salomona. Od kabały do masonerii”.

Paweł Fijałkowski to archeolog, historyk i publicysta, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza, homoerotyzmem w kulturze europejskiej i dziedzictwem masonerii. Jest autorem kilkunastu książek oraz kilkuset artykułów.

Zapraszamy 11 czerwca, o godz. 18, do Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7. Wstęp wolny.

więcej:

Patronite wolnomularstwo

Dodaj komentarz