Liniał masoński

Liniał masoński

źródło: Blog Zaginione Słowo Dawida Steinkellera

.

Umieszczony powyżej Liniał
podzielony na 24 odcinki
pozwala Inicjowanemu na pomiar
swoich postępów oraz przebytej drogi.
Ten Symbol prostolinijności przypomina nam,
że doba powinna być podzielona
na osiem godzin Pracy,
osiem godzin poświęconych Rodzinie
i osiem godzin Odpoczynku.

.

Obecność Liniału na Obrazie Loży Pierwszego Stopnia może nieco zaskakiwać, ponieważ często figuruje on dopiero na Obrazach Drugiego Stopnia. Jak zauważa bowiem autor hasła o Liniale z masońskiego słownika Daniela Ligou, łączony jest on zazwyczaj z Lewarem i wraz z nim stanowi narzędzie, którego symbolika przypisana jest do Stopnia Czeladnika.

Innego zdania jest Thomas Smith Webb, który w swoim The Freemasonry’s Monitor opublikowanym po raz pierwszy w 1797 roku tłumaczy, że Liniał (ang. Gauge) wraz z Młotem (ang. Common Gavel) należą do narzędzi uczniowskich i winny znajdować się w Loży Pierwszego Stopnia.

Ta niezgodność nie powinna dziwić. Liniał jest bowiem masońskim narzędziem, do którego wolnomularstwo romańskie i anglosaskie podchodzą w inny sposób. Nieco generalizując stwierdzić możemy, że dla Francuzów Liniał jest narzędziem Czeladnika, Anglicy zaś zaliczają go do narzędzi Ucznia. Jak zobaczymy dalej obie tradycje przypisują także Liniałowi nieco inne znaczenie.

Liniał – narzędzie Ucznia czy Czeladnika?

Autorzy rytuału Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego (R:.S:.D:.U) obowiązującego w Wielkiej Loży Kultur i Duchowości zadecydowali się jednak podążyć w tym wypadku za tradycją anglosaską i umieścić Liniał już na Obrazie Loży Ucznia. Tekst rytuału podaje, jak powinien on wyglądać (podzielony na 24 odcinki) oraz wymienia trzy podstawowe znaczenia przypisywane do tego symbolu. Pozwala on Uczniom i Uczennicom: (1) zmierzyć postępy, których dokonali na ścieżce inicjacyjnej, (2) przypomina im o zasadzie prostolinijności i (3) równowagi, która powinna dominować w życiu Wolnomularza i Wolnomularki między wykonywaną pracą, czasem spędzanym z innymi ludźmi (rodziną) oraz czasem poświęconego na własny odpoczynek.

Zwróćmy uwagę, że Liniał znajduje się na sotuarze i na klejnocie Eksperta – wraz z wszechwidzącym Okiem i Szpadą. Według tradycyjnych rytuałów R:.S:.D:.U:. Uczeń lub Uczennica w dniu swojej inicjacyjnej podwyżki wchodzi do Loży Czeladnika trzymając Liniał w dłoni, oparty na lewym ramieniu. B:. Jules Boucher uważa, że gdy stanie się już Czeladnikiem Wolnomularz powinien opierać Liniał nie o lewe, lecz prawie ramię. Swoją tezę tłumaczy tym, że Liniał z narzędzia symbolizującego bierność staje się narzędziem symbolizującym czynność.

Zauważmy, że…


przeczytaj więcej na stronie blogu Zaginione Słowo Dawida Steinklellera:

3 thoughts on “Liniał masoński”

  1. rebus zadaniowanie decyzyjność zdecydowanie z serii o moje własne ” JAio rozrysował liniał w formie pół jak gra w tzw klasy kredą na placu kamiennym – chodniku stnoł w środku po środku *w sumie całość w sumie* poprosił o zawiazanie mu oczu chustą lub zakrył oczy dłońmi tak aby mógł swobodnie sie obracać na pięcie raz w prawo i raz wlewo uprzednio pisząc na kartce pytanie dotyczące każdej z naznaczonych do liniału przypisanych pól tak spreparowana kartkę z zapisem należąło owinać papier po parunastu obrotach 10 30 stu moze nawet i stu aż do osiagniecia stanu wiru natępnie należy nagle zatrzymać sie i zrobić x iks krokówkrotność każdy licząć za 1h-godzinę etafu fazy na liniale zakresu następnie zdjąć hustę i próbować rzucić hustą lub rzeczą którą ma się w kieszeni w miejse w którym sie rozpoczeło grę – lub do miejsca w do którego sie zmierza”em em em marcin mem

Dodaj komentarz