Symbolika Pelikana

Symbolika Pelikana

źródło: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu

Znana od starożytności informacja , że pelikan karmi swoje młode własną krwią sprawiła , że od wieków stał się symbolem ofiarności, poświęcenia i miłości rodzicielskiej.
Ludzie ,widząc z jakim zapałem pelikany wyścielały gniazdo puchem wyrywanym z własnej piersi, pewnie się przy tym kalecząc, wyobrażali sobie , że w ten sposób karmią młode krwią. Być może u podstaw legendy leży fakt, że pelikan wydobywając złowione dla piskląt ryby z worka znajdującego się pod dziobem, wykonuje energiczne ruchy. Powoduje to zabarwienie worka na intensywny czerwony kolor, i to mogło kojarzyć się z krwią.
Legenda o pelikanie opowiada o tym , że pelikan wyróżnia się wielką miłością do swych piskląt. Zdarza się , że gdy dorastają, dziobią swych rodziców , oni zaś odtrącając je mogą uderzyć tak mocno, że ciosy okazują się śmiertelne dla młodych pelikanów. Potem żałują tego , co uczyniły , i po trzech dniach matka otwiera swą pierś dziobem i skrapia pisklęta własną krwią i je ożywia.

przeczytaj więcej na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu:

1 thought on “Symbolika Pelikana”

Dodaj komentarz