Przeciętnemu człowiekowi kojarzy się właściwie przede wszystkim z działem matematyki – geometrią, pojęciem wyniesionym ze szkoły. A jednak… jest trójkąt kształtem niezwykłym. Każda forma o obrysie łamanym czyli składającym się z linii prostych może być podzielona na trójkąty. Jeśli znamy właściwości trójkątów, możemy wywnioskować, jakie są właściwości tejże dowolnej figury złożonej z linii prostych. To samo dotyczy form złożonych z krzywej, ponieważ można zamienić ją na obrys łamany i znowu podzielić na trójkąty.
Z powyższych właściwości trójkąta korzysta szeroko pojęta informatyka – w szczególności jej elementy związane z grafiką 3d i wszelkiego rodzaju modelowaniami, gdzie trójkąt jest podstawowym elementem nawet bardzo złożonych struktur przestrzennych.
W pieczęci Zakonu Iluminatów widzimy niedokończoną piramidę składającą się z 13 warstw z oprawionym w trójkąt Wszystkowidzącym Okiem przedstawiającym Wielkiego Architekta Wszechświata. Trójkąt zatem stał się również symbolem tego zakonu.
W religii katolickiej trójkąt jest symbolem Trójcy Świętej: Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Dwa skrzyżowane trójkąty – jeden skierowany podstawą do góry, drugi podstawą do dołu to heksagram znany jako „Gwiazda Dawida”, „Tarcza Dawida” lub „Pieczęć Salomona”. Widnieje obecnie na fladze Izraela. Symbol ten sięga korzeniami aż po Daleki Wschód, gdzie w hinduizmie jest znany jako Wielka Yantra.
Ciekawie przedstawia się jego interpretacja. Na poziomie cielesnym trójkąt skierowany wierzchołkiem do dołu miałby być symbolem pradawnej samicy. Wytworzyła ona w sobie nasienie, które stało się następnie symbolem męskim przedstawionym jako trójkąt z wierzchołkiem skierowanym do góry. Jest to zatem symbol zjednoczenia tych dwóch pierwiastków, złączeniem męskiego i żeńskiego bóstwa. Na poziomie duchowym to najwyższy symbol zrównoważonej boskości.
Można też rozumieć heksagram jako symbol czterech żywiołów: trójkąt skierowany wierzchołkiem do góry wyobraża ogień. Trójkąt z wierzchołkiem skierowanym w dół symbolizuje wodę. Trójkąt ognia przecięty przez podstawę trójkąta wody oznacza powietrze. Trójkąt wody przecięty przez podstawę trójkąta ognia symbolizuje ziemię. Całość zatem przedstawia w ten sposób wszystkie żywioły Wszechświata. Ponadto: cztery boczne wierzchołki (będące również trójkątami) są symbolami czterech podstawowych cech materii, odpowiednio od góry: ciepło/sucho i wilgotno/zimno. Żywioły więc przeciwstawiają się sobie parami: ogień – ciepło, sucho, woda – wilgoć, zimno, ziemia – zimno, sucho, powietrze – wilgoć, ciepło. Jest to zatem symbol syntezy przeciwstawnych zjawisk a zarazem jedności i złożoności świata.
Trójkąt stał się także symbolem Obrony Cywilnej w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia (niebieski trójkąt na pomarańczowym tle), Singapur, Nowa Zelandia. Jest także (a właściwie przede wszystkim, w tym kontekście) symbolem Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej.
Trójkąt jest symbolem stabilności. Można to stwierdzenie niejako podzielić na stabilność pionową i poziomą. W pierwszym przypadku człowiek patrząc na stos utworzony w sposób samoistny przez naturę posłużył się nim przy różnych pierwotnych konstrukcjach – przy budowie szałasu, tipi, wigwamu. Konstrukcje tego typu – o przekroju trójkątnym, gdzie wierzchołek był złożony z dwóch lub większej liczby ścian napierających na siebie, gwarantowały bezpieczne schronienie.
A co z symbolem stabilności poziomej? Zważmy, że trzy punkty znajdują się zawsze na tej samej płaszczyźnie. Możemy położyć prostą deskę (bądź płytę) na trzech równych podstawach. Będzie stabilna. Przykładem z życia codziennego niech będzie zwykły taboret o trzech nogach – może będzie krzywy, lecz będzie stabilny, będzie można na nim siedzieć.
Trójkąt to również symbol stabilności przy pracy. Nazywamy to pozycją trzech podstaw. Pracownik klęczy na jednej nodze – dwie podstawy to stopa-kolano. Drugą nogę ma zgięta – trzecia podstawa to stopa.
Konstrukcje trójkątne wykorzystali następnie architekci w bardziej zaawansowanych budowlach – piramidach egipskich, ale też w świątyniach, wieżach katedralnych czy pokryciach dachów.
Wspomniałem o piramidach. Jak wiadomo ich ściany składają się właśnie z trójkątów. Piramidom przypisywana jest niezwykła moc i energia. Francuski badacz Antoine Bovis stwierdził, iż piramida potrafi zatrzymać biologiczny rozkład. Późniejsze teorie rozwinęły właściwości piramid od polepszania smaku napojów i pożywienia poczynając do ostrzenia żyletek kończąc. Jednakże podchodząc do zagadnienia nieco bardziej poważnie, zauważyć trzeba, że konstrukcje tego typu pojawiały się praktycznie na całym świecie, zaś częstym ich zastosowaniem był pochówek zmarłych, co nadaje trójkątowi jak i piramidzie nieco bardziej mistyczno-ezoteryczne znaczenie.
Można to uznać za przypadek, lecz dwa trójkąty są obecne w tzw. pozycji „Ratuj życie” – przy pierwszej pomocy udzielanej rannemu leżącemu na boku. Pierwszy trójkąt tworzy zgięta ręka z dłonią ułożoną głowie. Drugi trójkąt tworzą: część miednicy na podłożu, kolano zgiętej nogi i stopa nogi wyprostowanej.
Trójkąt to również kształt strzały a zatem symbol kierunku, determinacji zdecydowania, przenikliwości.
Symbole wolnomularskie to między innymi węgielnica i cyrkiel. W obydwu przyrządach można dopatrzyć się trzech wierzchołków, a co za tym idzie – opisać na nich trójkąt. W tym przypadku możemy dopatrzyć się dwóch znaczeń: w trójkącie pochodzącym od węgielnicy odnaleźć możemy stabilność – solidne podstawy, równowagę i szczerość. Drugi trójkąt wywodzący się z cyrkla, przejmuje jego jego znaczenie a zatem mądrość, wiedzę oraz precyzję.
Nawiązując do stabilności nie można pominąć trójkąta złożonego z trzech świateł loży.
Na koniec chciałbym poruszyć temat bardzo smutny i dramatyczny w dziejach ludzkości. Otóż trójkąt stał się ulubionym symbolem, który naziści kazali nosić na ubraniu tym wszystkim, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych, wywożeni przymusowo do pracy w Niemczech, byli przeciwnikami systemu, lub po prostu byli inni niż chcieli tego hitlerowcy. Oto przykłady: żółtą gwiazdę Dawida musieli nosić Żydzi, czerwony trójkąt skierowany wierzchołkiem do dołu był symbolem Niemca – przeciwnika nazistów, beżowy trójkąt musieli nosić Romowie, różowy lub czarny trójkąt był symbolem homoseksualistów, fioletowy był symbolem zwolenników Biblii. Czerwony trójkąt z określoną czarną literą oznaczał narodowość więźnia lub osoby skierowanej do pracy w Rzeszy – np. A – Anglik, F – Francuz, P – Polak.
Na podstawie powyższych przykładów widać jak wszechstronnym znakiem jest trójkąt, jak przewija się przez różne dziedziny życia. Pojawia się wszędzie – od natury, gdzie jest np. podstawowym elementem białego puchu, który nazywamy śniegiem, po zmiennoprzecinkowe obliczenia skutkujące wierną wizualizacją narządów wewnętrznych, wspomagając w ten sposób pracę chirurgów.
Robert Szygulski
Deska wygłoszona została w loży Wolność Przywrócona w dniu 8 listopada 6006 r.p.ś.