Weishaupt – poprzednik Marksa?

Tomasz Krok, Fronda Lux, 26,06,2021

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

Od czasów Spartakusa-Weishaupta przez  Karola Marksa, aż do Trockiego (w Rosji), Beli Kuna (na Węgrzech), Róży Luxembourg (w Niemczech), i Emmy Goldman (w USA)…  ten ogólnoświatowy spisek mający na celu obalenie cywilizacji i przebudowę społeczeństwa w oparciu o zahamowanie rozwoju, zawistną wrogość i niemożliwą do spełnienia równość, przybiera na sile[1]” – zdanie to pochodzi z artykułu „Syjonizm kontra bolszewizm – walka o duszę narodu żydowskiego” z 8 lutego 1920 r., autorstwa doświadczonego już wtedy 46-letniego polityka, dwukrotnego ministra w rządzie Jego Królewskiej Mości, który jak miało się w przyszłości okazać, stał się jednym z najważniejszych przywódców okresu  II wojny światowej.

Winston Churchill, bo o nim tu mowa, pomimo ogólnie znanych zasług, które stawiają go na czele listy najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów, może dziś uchodzić za osobę kontrowersyjną. Zdarzało mu się, chociażby publicznie chwalić Mussoliniego (który z czasem stał się jego arcywrogiem), prostacko wyśmiewać metody polityczne Gandhiego (w tym jego wygląd) czy głosić rasistowskie teorie.

Tezy brytyjskiego męża stanu z felietonu „Syjonizm kontra bolszewizm…” sprzed ponad 100 lat można dziś odbierać przez pryzmat prostackiej teorii spiskowej podlanej sosem zawoalowanego antysemityzmu. Należy się przy tym jednak zatrzymać nad przytoczonym na samym początku cytatem, z którego wynika, że Churchill postrzegał twórcę Zakonu Iluminatów Adama Weishaupta jako „protokomunistę”, a jego nazwisko zestawił tuż obok samego Karola Marksa. Tego drugiego nie trzeba…

przeczytaj więcej we Frondzie Lux:

3 thoughts on “Weishaupt – poprzednik Marksa?”

  1. Zakon Illuminati funkcjonuje nadal i ma sie dobrze, chcociazby w Hamburgu, tworza go tez miejscowi masoni roznych rytow . Pisanie w trybie przeszlym o Illuminatach, jest nieporozumieniem ???!!! Skoro przetrwaly masonerie roznych obiedencji i rytow, do dnia dzisiejszego , to dlaczego Illuminati mieli bye nie przetrwac ?? Bylem dwa razy na spotkaniu z nimi w Hamburgu.

  2. Opowiastka Humoreska Fraszka Anegdotka Z serii O Moje własne takie tam” Przezornie ubezpieczone wrażenie przejściowe podziel sie wrażeniem a poczujesz odlotowe przeistoczenie” em em em marcin mem

Dodaj komentarz