130 lat temu afroamerykańska loża “Jerozolima” pomogła założyć miasto Tampa

130 lat temu anfroamerykańska loża Jerozolima pomogła założyć Tampę

Paul Guzzo, Tampa Bay Times, 24 marca 2022

100 masonów

Czarne loże masońskie pomagały w zakładaniu pionierskich kościołów, cmentarzy i organizacji obywatelskich w Tampa Bay.

Organizowały wyborców, otwierały apteki i towarzystwa ubezpieczeń na życie.

“Stanowiły infrastrukturę dla społecznych, politycznych, medycznych i socjalnych struktur” czarnej społeczności Tampa Bay po wojnie secesyjnej, powiedział Gerald Urso, historyk masonerii.

Jednak ich nazwiska i osiągnięcia są “w dużej mierze ignorowane”, powiedział Carl Norton Jr, którego dziadek, George P. Norton, był jednym z tych pionierskich Czarnych Masonów.

“Może dzieje się tak dlatego, że historię pisali ludzie, których to nie obchodziło” – powiedział. “Może nie wiedzieli o tym. Ale czarna historia Tampy została zatuszowana, ukryta i zakłamana. Musimy to zmienić”.

Niedawno, w ramach tej misji, masońska Jerozolimska Wojskowa Loża 100 w Tampie świętowała 130. rocznicę swojego powstania podczas pikniku w południe w schronie 120 w Lowry Park, 7525 N Boulevard.

Była to impreza bezpłatna i otwarta dla publiczności.

Podkreślone zostały zasługi dziadka Nortona.

“Każdy mieszkaniec Tampy powinien dowiedzieć się o George’u P. Nortonie” – powiedział Urso, historyk Wielkiej Loży Florydy, której podlega Loża Jerozolimska. “To jest początek”.

Berton Newbill, Czcigodny Mistrz loży Jerozolima, powiedział, że to wydarzenie dotyczy także przyszłości.

Loża liczy 41 członków, którzy wspierają społeczność poprzez stypendia, pielęgnację trawników rodzin spędzających czas z bliskimi w hospicjum oraz poprzez dostarczanie świątecznych posiłków rodzinom wojskowym znajdującym się w trudnej sytuacji.

“Chcielibyśmy robić jeszcze więcej” – mówi Newbill. “Na początek chcemy, aby to wydarzenie odbywało się co roku, aby rozpowszechniać informacje o tym, co robimy i robiliśmy. Chcę, abyśmy zakotwiczyli się w naszej historii i dziedzictwie, abyśmy mogli iść naprzód przez kolejne stulecie”.

Organizacje masońskie to grupy braterskie wywodzące się z XIII-wiecznych kamieniarzy, którzy tworzyli gildie w celu uregulowania swojego zawodu.

W czasach segregacji w Stanach Zjednoczonych czarnoskórzy obywatele nie mogli wstępować do białych lóż. Tworzyli więc własne.

Wielka Loża Florydy (Most Worshipful Union Grand Lodge of Florida) czarterowała loże w całym stanie, w tym sześć, które nadal istnieją w rejonie Tampa Bay – Jerusalem Military Lodge 100, Mount Pleasant Lodge 13, Landmark Lodge 93, Phillip A. Robinson Lodge 327, Hillsboro Lodge 242 i Shining Light Lodge 401.

Loża Jerozolimska została założona przez byłych członków Buffalo Soldiers, czarnoskórych żołnierzy z 24 i 25 Pułku Piechoty oraz 9 i 10 Pułku Kawalerii, którzy zostali wysłani na Zachód, aby chronić osadników przed przymusowym wysiedlaniem rdzennych Amerykanów. Oddziały te trafiły później do Tampy, skąd popłynęły na Kubę, aby walczyć w wojnie hiszpańsko-amerykańskiej.

“Wczesne loże zazwyczaj nosiły nazwy biblijne” – mówi Urso, mieszkaniec Jacksonville. Loża Jerozolimska była i pozostaje “głównie lożą wojskową, więc większość jej członków to wojskowi”. Od czasu założenia loży, jej członek walczył w każdej wojnie, w której brał udział ten kraj”.

Newbill, emerytowany podpułkownik armii amerykańskiej, służył w Iraku w latach 2008-2009.

Carl Norton Jr. trzyma portret swojego dziadka, George’a P. Nortona, w swoim domu w Tampie. “Ludzie w moim wieku znają nazwiska i osiągnięcia tych afroamerykańskich mężczyzn, którzy zbudowali dla nas to miasto” – powiedział Norton. “Ale zostaną oni zapomniani, jeśli nie będziemy o nich mówić i ich czcić”.
Carl Norton Jr. trzyma portret swojego dziadka, George’a P. Nortona, w swoim domu w Tampie. “Ludzie w moim wieku znają nazwiska i osiągnięcia tych afroamerykańskich mężczyzn, którzy zbudowali dla nas to miasto” – powiedział Norton. “Ale zostaną oni zapomniani, jeśli nie będziemy o nich mówić i ich czcić”.


George P. Norton, jeden z pierwszych przywódców loży jerozolimskiej, służył jako lekarz Buffalo Soldiers, jak twierdzi Urso.

Pochodzący z hrabstwa Jefferson przeniósł się do Tampy w 1903 r., aby założyć jedną z pierwszych czarnych praktyk lekarskich w tym mieście.

Był również właścicielem apteki, założył Central Industrial Insurance Co. i zakupił ziemię, którą sprzedawał czarnym mieszkańcom.

Jak podają archiwa informacyjne, innymi członkami loży w tych pionierskich czasach byli: J.W. Crump, który pomagał czarnoskórym przedsiębiorcom uzyskać niezbędne…

przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz