Wolnomularstwo w Ukrainie

Wolnomularstwo w Ukrainie

źródło: FREEMASONRY.network, 24.02.2022

100 masonów

W obliczu zaistniałej sytuacji warto przypomnieć historię i teraźniejszość masonerii na Ukrainie.
Na kartach historii pierwsza loża Trzech Braci została utworzona we wsi Wyszniwka na Wołyniu w 1742 r. przez polskich szlachciców. We Lwowie pierwsza loża Trzech Bogiń pojawiła się w 1758 r. (część Austro-Węgier).
Pierwsza loża w Małorosji (Imperium Rosyjskie) została założona w 1784 r. w Kijowie przez rosyjskich oficerów. Jednym z członków tej loży, która nosiła nazwę Bessmertie, był Hryhorij Skoworoda. Loża ta powstała ostatecznie po pierwszym rozbiorze Polski. W następnym roku 1784 w Kremenczuku pojawiły się trzy loże: Mars, Dobry Pastyr i Minerwa. Ostatnia z nich – Minerva – została przeniesiona nad Dniepr z podolskiego miasta Niemirów. Wiadomo, że wolnomularstwo istniało w Charkowie, Winnicy, Jekaterynosławiu, Berdyczowie i innych. W późniejszym okresie (lata 1780-90) po kilka lóż istniało w następujących miastach: Dubno, Krzemieńczuk, Żytomierz i Kijów (Bessmertie i Tri kolonny). (Tri kolonny odtworzono w 1993 r.) W XIX w. ich popularność na całej Ukrainie tylko wzrosła.
W Ukrainie Słobodzkiej istniała loża “Palitsynska Akademia”. Tajne Bractwo Małoruskie”, założone przez W. Łukaszewicza i dążące do niepodległości Ukrainy, również było związane z ruchem masońskim, który nadal szybko się rozprzestrzeniał. W Charkowie najsłynniejszą lożą była loża “Umiraduszczij Sfinks” (Umierający Sfinks), która powstała po 1764 r., kiedy Charków odwiedził profesor Uniwersytetu Moskiewskiego Viganda.
W 1822 r. Aleksander I wydał zarządzenie zakazujące działalności masonerii i wydawało się, że zostanie ona wstrzymana, jednak od tego czasu ruch ten po prostu zszedł do podziemia.

źródło: Wikipedia

24 września 2005 r. w Paryżu, w Wielkiej Świątyni, Wielka Loża Narodowa Francji (GNLF) wraz z Wielką Lożą Austrii poświęciła Wielką Lożę Ukrainy (GLU).

źródło/więcej: oficjalna strona internetowa Wielkiej Loży Ukrainy

Obecnie pod jurysdykcją Wielkiej Loży Ukrainy działa 14 Lóż.
W Ukrainie loże działają w następujących miastach: Kijów, Lwów, Odessa, Iwano-Frankiwsk, Drohobycz, Zaporoże, Charków i Czerniowce.
Wielka Loża Ukrainy jest uznawana za regularną Wielką Lożę przez regularne wielkie jurysdykcje masońskie na świecie.
Ostatnie Walne Zgromadzenie GLU 2021 odbyło się 11 września w Kijowie. Odbyła się tam instalacja Wielkiego Mistrza Ukrainy Anatolija Dymczuka. W Zgromadzeniu uczestniczyły oficjalne delegacje z Wielkich Lóż Szkocji, Bułgarii, Azerbejdżanu, Gruzji, Polski, Białorusi, Rumunii, Mołdawii i Tennessee (USA). Podczas uroczystości poświęcono lożę 22 “Porta Pyretos” we wschodnich Czerniowcach.

źródło/więcej: oficjalna strona internetowa Wielkiej Loży Ukrainy

Warto dodać, że do niedawna działała też Federacja Ukraińska Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego Le Droit Humain.

zobacz też:

https://www.droithumain.pl/2016/10/16/swiatynia-na-zgliszczach-ukrainskie-i-polskie-wolnomularstwo-wobec-trudnej-historii-i-polityki/?pdf=4324

Dodaj komentarz