Wolnomularstwo liberalne w USA: George Washington Union

Wolnomularstwo liberalne w USA: George Washington Union

wolnomularstwo.pl

100 masonów

W 1976 roku kilku amerykańskich i francuskich masonów spotkało się w Nowym Jorku, aby wspólnie świętować 200 rocznicę amerykańskiego Dnia Niepodległości 4 lipca. Francuscy masoni byli członkami nowojorskiej Lodge L’Atlantide, która od 1900 roku działała na mocy patentu Wielkiego Wschodu Francji. Jeszcze w tym samym roku, 10 grudnia 1976 r. postanowiono utworzyć w Nowym Jorku amerykańską lożę liberalną, która mogłaby być zalążkiem przyszłego północnoamerykańskiego organizmu lóż masońskich, działających według koncepcji absolutnej wolności sumienia.

Nowo powstała loża, pod charakterystycznym tytułem “George Washington No. 1”, otrzymała patent od Wielkiego Wschodu Francji, zgodnie z przymierzem podpisanym w sierpniu 1977 roku i ratyfikowanym przez Zgromadzenie Ogólne WWF we wrześniu 1978 roku. W 1979 r. loża ta dołączyła do Centre de Liaison et d’Information des Puissances maçonniques Signataires de l’Appel de Strasbourg (CLIPSAS), aby potwierdzić tradycyjny, ale postępowy i liberalny styl masonerii nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

Do 2001 r. w Ameryce Północnej powstało kilka tradycyjnych lóż. W 2002 r. uznano za stosowne, aby Wielki Wschód Francji oficjalnie uznał George Washington Union i współpracował z nią jako suwerennym Wielkim Wschodem dla Ameryki Północnej i mającej możliwość wydawania patentów nowym lożom. W 2005 roku Unia Jerzego Waszyngtona podpisała traktat o przyjaźni i współpracy z Wielką Żeńśką Lożą Francji.

Oprócz utrzymywania traktatów o współpracy z Wielkiim Wschodem Francji i Wielką Żeńśką Lożą Francji, Unia Jerzego Waszyngtona utrzymuje przyjazne stosunki z około trzydziestoma Wielkimi Lożami w dwudziestu dwóch krajach na czterech kontynentach.

Obecnie George Washington Union ma loże w San Francisco, Montrealu, Chicago i Waszyngtonie D.C.

“Nasz zakon akceptuje wszystkich mężczyzn i kobiety wszystkich ras i religii oraz ateistów. Szukamy ludzi, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i są dobrymi ludźmi o silnym charakterze moralnym. Symbolika wolnomularska wywodzi się z symboli używanych przez masońską gildię budowniczych katedr. Symbole te są wielopłaszczyznowe i tworzą system myślowy, który jest analogiczny, a więc uniwersalny; instrument kulturowy oparty jednocześnie na wrażliwości i na konkrecie. Metoda ta pozwala mężczyznom i kobietom pochodzącym z różnych środowisk i poziomów kulturowych i edukacyjnych na dostęp do wiedzy z różnych źródeł. Ten symbolizm jest jednocześnie egalitarny i braterski, łącząc etykę z estetyką poprzez percepcję, która jest przyswajana indywidualnie, z odrtzuceniem jakiegokolwiek dogmatyzmu.”

https://www.georgewashingtonunion.org/

1 thought on “Wolnomularstwo liberalne w USA: George Washington Union”

Dodaj komentarz