Dlaczego Gaja Aeterna

BoSK: RSDiU a polityka

Izis Iusta

100 masonów

Nazwa drugiej w Polsce loży kobiecej Gaja Aeterna, nawiązuje do greckiego mitu Bogini Ziemi – Wielkiej Matki, twórczyni świata, źródła wszelkiego życia.

Gaja – nawiązuje do Ziemi i jej odwiecznych praw. Aeterna – znaczy Wieczna.

Gaja Aeterna symbolizuje kontinuum. Trwa od początku życia i trwać będzie tak długo jak trwać będzie życie. Także i my, wolnomularki, doceniające bogactwo przeszłości, kierujemy spojrzenia w stronę przyszłości, którą pragniemy kształtować i doskonalić w imię naszych uniwersalnych wartości, szanując Ziemię – Matkę i jej wszystkie dzieci.

Gaja- Ziemia jest macierzą, mieści w sobie pełnię możliwości i kreacji. Stwarza wszystko co istnieje – Niebo, Morze, Rośliny i Zwierzęta. Jej opiece podlega całe koło istnienia, od narodzin poprzez dorastanie, dojrzałość i starość aż po śmierć. Powołaniem naszej drugiej polskiej loży jest także kreacja, tworzenie nowych lóż na trwałym fundamencie – ziemi. Naszym głównym zadaniem jest inicjowanie kobiet wolnych i dobrych obyczajów, aby wykreować je na wartościowe wolnomularki.

Gaja-bogini płodności, gotowa jest przyjmować do swego wnętrza nowe ziarna, które wydadzą w przyszłości obfity plon, w postaci silnej obediencji – Wielkiej Żeńskiej Loży Polski. Będziemy budować jej materialne podstawy mocno stąpając po ziemi, sięgniemy jednocześnie aż do gwiazd, nigdy nie zapominając, że naszym celem jest pielęgnowanie wartości duchowych dla postępu Ludzkości na całej Ziemi.

Gaja Aeterna będzie zatem ogniwem łączącym, mostem, pomiędzy prometejską iskrą, która dała natchnienie dla powstania pierwszej loży kobiecej w Polsce Prometei, a gwiazdami na nieboskłonie, z których weźmie początek Wielka Żeńska Loża Polski. I stanie się tak jak pisze Hezjod o początku świata: „Niebo naprzód gwiaździste urodziła Gaja. Równe jej, gdyż ją wokół kryje i przystraja. Wieczna siedziba bogów szczęśliwych”

Autorka: Izis
22.01.2011.