(źródło: zespół wolnomularstwo.pl, 11.03.2019)
Alexandro Jodorowsky – artysta awangardowy, surrealista, reżyser filmowy i teatralny, pisarz i autor komiksów, znawca tarota i psychomag – został tegorocznym laureatem Wielkiej Nagrody Kultur i Duchowości za swoją książkę „Psychomagia”
Ta nowa nagroda w francuskim pejzażu wyróżnień literackich skierowana jest do wszystkich autorów i autorek, którzy wpłynęli swoim dziełem na promocję wartości republikańskich i masońskich, niezależnie od ich narodowości, kultury, w której się wychowali czy przynależności religijnej.
Jak czytamy w komunikacie prasowym Obediencji, która ją ustanowiła – Wielkiej Loży Kultur i Duchowości, jej celem jest wyróżnienie pracy, która „wzbogaca ludzką różnorodność i pozwala różnym formom kultury i duchowości, rozumianej jako jednej i uniwersalnej, zabłysnąć swoistym blaskiem”. Owe wyróżnienie adresowane jest do tych pisarzy i pisarek, którzy za pośrednictwem swojej twórczości pragną zgłębić nowe formy duchowości umożliwiające człowiekowi współczesne spojrzenie na samego siebie oraz na otaczającą go przyrodę.
W skład tegorocznego jury, poza Wielkim Mistrzem GLCS Christine Sauvagnac, weszli m.in.: Yonnel Ghernaouti – Wielki Inspektor Wielkiej Loży Narodowej Francuskiej (GLNF) oraz doradca ds. literackich tejże Obediencji, Jean-Luc Maxence – poeta, psychoanalityk jungowski i członek honorowy Europejskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, Frédéric Vincent – przewodniczący Towarzystwa Psychoanalityków Europejskich i badacz Centrum Badań nad Aktualnością i Codziennością Sorbony „Paris-Descartes” oraz Michel Schifres – dziennikarz i były redaktor naczelny Figaro Magazine.
Alexandro Jodorowsky w swojej książęce – czytamy w uzasadnieniu – pokazuje jak umysł potrafi zapanować nad materią, przynieść ukojenie od postmodernistycznego świata i pomóc w konstruowaniu rzeczywistości, która może okazać się zbawienna dla współczesnego człowieka zagubionego w nowoczesnym społeczeństwie. Jednym słowem jego praca „to podręcznik mówiący nam co uczynić, by żyć lepszym życiem oraz jak entuzjastycznie i kreatywnie się rozwijać”.
D.S.