DailyMail o archiwach masońskich w Poznaniu

DailyMail o archiwach masońskich w Poznaniu

źródło: DailyMail, 10 stycznia 2022

Nazistowskie archiwum masonerii w polskiej bibliotece niwersyteckiej, zawierające 80 000 pozycji zgromadzonych przez Heinricha Himmlera, może rzucić światło na tajne stowarzyszenie, twierdzą naukowcy.

Archiwum znajdujące się w starej bibliotece uniwersyteckiej w Polsce zawiera przedmioty pochodzące z XVII wieku.
Duża część z nich pozostaje niezbadana, a naukowcy twierdzą, że “wciąż kryje w sobie tajemnice”.
Naziści zakazali masonerii i promowali teorie spiskowe na jej temat.

Historyczne archiwum masonerii zgromadzone przez nazistów w czasie ich wojennej czystki może nadal ujawniać tajemnice o tej społeczności, twierdzą naukowcy.

Od wglądu w kobiece loże masońskie do partytur muzycznych używanych podczas zamkniętych ceremonii… Skarbiec wiedzy – znajdujący się w starej bibliotece uniwersyteckiej w zachodniej Polsce – już rzucił światło na mało znaną historię.

Jednak aby w pełni zbadać wszystkie 80 000 przedmiotów, które pochodzą z okresu od XVII wieku do czasów przed II wojną światową, trzeba jeszcze wykonać wiele pracy.

Jest to jedno z największych archiwów masońskich w Europie” – powiedziała kustosz Iuliana Grażyńska, która właśnie rozpoczęła pracę nad dziesiątkami pudeł z dokumentami, które nie zostały jeszcze odpowiednio sklasyfikowane.

Wciąż kryje w sobie tajemnice”, powiedziała AFP, o kolekcji, którą kuratorzy zaczęli przeglądać dziesiątki lat temu i która jest przechowywana w Bibliotece UAM w Poznaniu.

Początkowo tolerowani przez nazistów, masoni stali się przedmiotem teorii spiskowych reżimu w latach 30-tych, postrzegani jako liberalni intelektualiści, których tajne kręgi mogły stać się ośrodkami opozycji.

Loże były rozbijane, a ich członkowie więzieni i zabijani zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach w miarę postępów wojsk nazistowskich podczas II wojny światowej…

przeczytaj więcej (i obejrzyj wiele zdjęć) na stronie DailyMail:

Dodaj komentarz