Szatan i masoni – tematy kampanii wyborczej w Brazylii

Szatan i masoni - tematy kampanii wyborczej w Brazylii

The Brazilian Report, 5 października 2022, Cede Silva

Historie o rzekomych powiązaniach między dwoma pozostałymi na placu boju pretendentami w wyborach prezydenckich w Brazylii z masonami i diabłem zdominowały tradycyjne serwisy informacyjne i blogi w ciągu ostatnich dwóch dni – jak wynika z danych.
Ekskluzywne badanie przeprowadzone przez firmę monitorującą media NewsWhip – przeprowadzone na prośbę The Brazilian Report – pokazuje gwałtowny wzrost liczby artykułów opublikowanych na temat związków prezydenta Jaira Bolsonaro z masonami, a także na temat domniemanych powiązań byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy z diabłem. Badanie obejmuje artykuły opublikowane między wtorkiem a środą.
Interakcje w mediach społecznościowych na oba tematy również gwałtownie wzrosły, przy czym historie o Bolsonaro i masonach były znacznie bardziej popularne niż te o Luli i szatanie.
W ubiegłą niedzielę Lula i Bolsonaro zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich, kwalifikując się do głosowania w drugiej turze 30 października.
Prezydent Bolsonaro jest samozwańczym katolikiem, ale składał publiczne wizyty w lożach masońskich. Kościół katolicki uważa masonerię za niezgodną ze swoją wiarą, stwierdzając, że “wierni, którzy się do zapisują do lóż, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przyjmować Komunii Świętej.” XVIII-wieczny zakaz wstępowania katolików do masonów został potwierdzony w 2013 roku przez ówczesnego papieża Benedykta XVI.
Dodatkowo część rosnącej w Brazylii pentekostalnej społeczności ewangelicznej kojarzy masonerię z praktykami pogańskimi i diabłem.
Filmy i zdjęcia Bolsonaro odwiedzającego loże masońskie przed laty – gdy był jeszcze kongresmenem – niedawno pojawiły się w sieci i krążyły w takich aplikacjach jak WhatsApp i Telegram.
Zdjęcie z 2014 roku zostało zredagowane tak, aby zawierało obraz Baphometa, bóstwa włączonego do różnych okultystycznych i zachodnich tradycji ezoterycznych. Spreparowane zdjęcie zyskało tak dużą popularność, że Reuters opublikował historię fact-check wyjaśniającą, że chociaż Bolsonaro rzeczywiście odwiedził lożę masońską, nie było tam obrazu Baphometa.
Po drugiej stronie politycznego podziału, pro-Bolsonaro influencerzy udostępnili wideo o rzekomym związku Luli z diabłem. Wideo skłoniło zespół kampanii wyborczej Luli do opublikowania oświadczenia mówiącego: “Lula jest chrześcijaninem […] Lula nie ma paktu ani nigdy nie rozmawiał z diabłem”.
Według sondażu Pew Research Center z 2020 roku 84 procent Brazylijczyków uważa, że wiara w Boga jest konieczna, aby…

więcej:

Dodaj komentarz