Weekend z tajemnicami masonów w Rybieńcu

Weekend z tajemnicami masonów we dworze w Rybieńcu

28 października 2022, red. Aleksandra Soberska, pojezierze24.pl

Weekendy tematyczne na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Po sukcesie poprzednich kilku edycji „Weekendów z historią”, czas na czwartą odsłonę – tym razem będzie to „Weekend z tajemnicami… masonów!” w nowym miejscu – we dworze w Rybieńcu! Dworze związanym z rodem von  Wendorff, związanym z masonami… Weekendowe spotkanie to połączenie prelekcji, wypoczynku, tajemnic i relaksu. Gospodarzem weekendu będzie Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i eksplorator. Weekend we dworze w Rybieńcu przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Zapraszamy już od 2 do 4 grudnia! Gośćmi specjalnymi weekendu będą Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir, regionaliści, pisarze, przewodnicy po Zamku Czocha i współtwórcy programów telewizyjnych oraz radiowych.

Rybieniec to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo wzmiankowana już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff (właściciel pałaców w Mielnie i Zdziechowie). W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich Wendorff (członek loży masońskiej), który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).

Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko przez kilka godzin w trakcie zwiedzania dworu. Ale wiele osób chciałoby spędzić tam cały weekend, przy okazji poznając dzieje dworu, jak i ciekawe atrakcje turystyczne w okolicach tej niezwykłej rezydencji! I teraz to będzie możliwe! Będziemy mogli spędzić weekend we dworze w Rybieńcu! Trzy dni i dwie nocy! Weekend połączony ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicach pałacu!

WAŻNE! Weekend przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli!

– Dwór w Rybieńcu to jeden z najbardziej zagadkowych i do dzisiaj skrywających tajemnice

więcej:

Dodaj komentarz