Masoni z Essex pomagają ukraińskim dzieciom

Your Harlow, 25 sierpnia 2024

Służba jest w samym sercu masonerii, a Loża Orsett i lokalna organizacja charytatywna „Get Started Art” połączyły ostatnio siły, aby uchwycić istotę służby, dostarczając pomoc tysiącom dzieci w Ukrainie.

Doniosły wysiłek zbierania funduszy prowadzony przez wolnomularza z Essex Steve’a Bryuela (Loża Orsett) i Get Started Art zaowocował dostarczeniem 10 000 książek do arteterapii i ponad 1000 zestawów do kolorowania do szkół i grup dziecięcych w Irpinie i Buczy.

Książki, które zostały zaprojektowane przez innego masona z Essex Dave’a Bartona (Get Started Art) w kolorach ukraińskiej flagi i przetłumaczone, zostały dostarczone do szkół w całym regionie przez dyrektorów Ensign Bus. Jest to część ich inicjatywy wsparcia logistycznego, mającej na celu zapewnienie pomocy i ulgi dla rozdartego wojną kraju.

Według danych misji monitorującej Biura Praw Człowieka ONZ w Ukrainie, od początku wojny zginęło co najmniej 487 dzieci, a 954 zostało rannych.

Ponad 5000 dzieci w Buczy i Irpinie uczy się obecnie w odbudowanych szkołach, w tym w szkole w Irpinie, która została zniszczona w 70%, a której odbudowa została sfinansowana przez Unię Europejską. Obecnie szkoła ta jest w pełni operacyjna i zapewnia 1700 uczniom, w tym dzieciom przesiedleńców wewnętrznych, edukację w pełnym wymiarze godzin.

Przedszkole Rūta będzie kolejnym beneficjentem masońskiej pomocy, po tym jak mocno zniszczone odrodziło się po rosyjskiej agresji. Odbudowa, wspierana przez ponad 4,9 mln euro z Funduszu Współpracy Rozwojowej i Pomocy Humanitarnej, została zrealizowana przez litewską Centralną Agencję Zarządzania Projektami (CPVA), która od 2014 r. prowadzi inicjatywy infrastrukturalne w terenie.

„Nawet w czasach wojny szkoły i przedszkola muszą być odbudowywane, aby zapewnić ciągłość edukacji ukraińskich dzieci, a także możliwość pracy dla rodziców i przyczynienia się do odbudowy kraju. Ponowne otwarcie w Dniu Niepodległości Ukrainy jest symbolicznym znakiem naszego zaangażowania i niezachwianego wsparcia. Ten projekt jest konkretnym i namacalnym przykładem pomocy Litwy i aktem nadziei” – podkreśliła Rasa Suraučienė, zastępca dyrektora CPVA.

Bitwa pod Irpieniem była częścią ofensywy Kijowa podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. w celu przejęcia kontroli nad miastem Irpień. Rozegrała się pomiędzy żołnierzami rosyjskich sił zbrojnych i ukraińskich sił lądowych. Bitwa trwała od 27 lutego 2022 r. do 28 marca 2022 r. i zakończyła się odzyskaniem miasta przez siły ukraińskie.

Bitwa była częścią większej operacji mającej na celu okrążenie Kijowa, stolicy Ukrainy. Siły ukraińskie oparły się rosyjskiemu natarciu na zachodnich przedmieściach stolicy, w Irpinie, Buczy i Hostomelu. Bitwa charakteryzowała się zaciekłymi walkami miejskimi, w wyniku których prawie 70% miasta zostało poważnie uszkodzone lub zniszczone.

.

Europa: Współczesne wyzwania. Gdańsk, 21 września

Gwiazda Morza, loża wolnomularska w Gdańsku, 3 sierpnia 2024

Drodzy Sympatycy i Przyjaciele Sztuki Królewskiej,

z dumą informujemy, że nasza loża zaprasza na wydarzenie publiczne, które poświęcone jest otwartej dyskusji na najważniejsze tematy współczesności.

Rolą wolnomularstwa jest bowiem aktywne wspieranie postaw humanistycznych, wspólnotowych i promujących wartości ogólnoludzkie w społeczeństwie. Uważamy, że masoneria nie może stać w ciszy i zamykać się w swoim wnętrzu, gdy ważą się losy Europy. Naszej, wspólnej Europy.

W ramach wydarzenia odbędą się trzy panele dyskusyjne z udziałem najwybitniejszych Ekspertów oraz Publiczności.

TEMAT 1: Kryzys demokracji.

TEMAT 2: Bezpieczeństwo Europy.

TEMAT 3: Edukacja i tolerancja.

Na liście panelistów są m. in. prof. Jerzy Stępień (były prezes TK), prof. Agnieszka Kasińska-Metryka, prof. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. Artur Kozłowski, Andrij Pavlovych (działacz mniejszości ukraińskiej), kmdr prof. Piotr Mickiewicz, gen. Paweł Bielawny (były dowódca BOR), mjr dr Michał Fiszer, mec. Marek Karczmarzyk, dr Paweł Staroń, dr Ewa Korulska, Piotr Pawłowski (Świecka Polska), Marek Dąbkowski i Arkadiusz Ordyniec.

Pełen program oraz informacja o naszych Panelistach dostępne są na stronie WWW: https://www.egregor.pl/europa/

Podczas oficjalnego otwarcia słowo wstępne wygłoszą przedstawiciele Wielkiego Wschodu Francji.

W ramach programu odbędzie się także prelekcja poświęcona społecznej roli wolnomularstwa oraz wystawa unikalnych regaliów masońskich. Poprowadzi ją Wojciech Mościbrodzki.

Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne.

Przyświeca mu dewiza: WOLNOŚĆ RÓWNOŚĆ BRATERSTWO.

Zapraszamy wszystkich chętnych, a zwłaszcza przyjaciół Sztuki Królewskiej do największego audytorium Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk (w budynku C), ul. Grunwaldzka 238A.

Zapraszamy w sobotę, 21 września 2024 już od godziny 11:00.


Serdecznie wszystkich Przyjaciół zapraszamy do promowania tej możliwości rozmowy o sprawach ważnych: dobrym słowem i udostępnieniem na Waszych profilach.

więcej: