Zbiory masońskie biblioteki UAM w Poznaniu

Zbiory masońskie biblioteki UAM w Poznaniu

źródło: strona GLCS

Historia kolekcji masoników Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, znanej jako jeden z największych księgozbiorów literatury wolnomularskiej w Europie, sięga 1945 roku. Księgozbiór ten powstał na bazie druków skonfiskowanych przez Gestapo europejskim lożom wolnomularskim na Śląsku i Pomorzu. Dokumenty zgromadzono w Bibliotece Fachowej Reichsführera SS Heinricha Himmlera, częściowo opracowano, ostemplowano i oznakowano proweniencją.

Spośród 80.000 książek 50% stanowią druki w języku niemieckim, a 16% dzieł jest w języku francuskim.

Wśród najcenniejszych źródeł, stanowiących dziedzictwo historii francuskiego wolnomularstwa, można wymienić: Rytuały inicjacyjne Madame la Marquise *** , wygrawerowane przez Mlle*** (ok. 1744), dzieła Pricharda, Larudana, Péreau oraz „Almanach des Francs-Maçons: Imprimé pour l’usage des Frères 1757 – 1792”. Nieujęty w tabeli katalogu jest cenny manuskrypt Pieces en Prose, Et En Vers, A L’usage de L’Aimable Sciété des Maçons Libres A Lorient, powstały w 1760 roku w Bretanii.

Począwszy od 1981 roku osobą odpowiedzialną za prowadzenie pracowni Zbiorów Masońskiech był Andrzej Karpowicz, znawca literatury masonologicznej.

Opracował on kolekcję, rozwinął ją na bazie nowego schematu klasyfikacji masońskiej i udostępnił badaczom.

Schemat klasyfikacji zbiorów masońskich:

  1. Dział ogólny (encyklopedie, podręczniki, bibliografie, katalogi, czasopisma, spisy członków lóż, mowy lożowe, biografie, Polonica)
  2. Filozofia, etyka, myśl społeczna wolnomularstwa
  3. Wolnomularska literatura i sztuka
  4. Historia wolnomularstwa
  5. Organizacja i ustrój wolnomularstwa
  6. Polityka i praca zewnętrzna wolnomularstwa
  7. Rytuały i symbolika wolnomularstwa
  8. Związki parawolnomularskie
  9. Literatura antymasońska.

Posiadanie przez Biblioteką Uniwersytecką tak ciekawego i cennego dla historyków wolnomularskich źródła wiedzy przyczyniło się do…

przeczytaj więcej na stronie GLCS:

2 thoughts on “Zbiory masońskie biblioteki UAM w Poznaniu”

  1. I to jest super ze UAM w Poznaniu posiada, wazne dokumenty masonskie, a moglo wszystko znalezc przystan w Dobrzycy, ale to jest tak jak sie nieskutecznie walczy z falszywymi dogmatami religijnymi i ulega przesadzonej tolerancji. Powinniscie pobierac nauki od francuskich masonow jak nalezy dzialac. Prosze logicznie odpowiedziec; Jak mozna zminiac swiat i czlowieka, nie angazujac sie aktywnie w polityke ? Kodeks Andersona obecnie jest nie na czasie .

Dodaj komentarz