Obrzęd okadzania

Obrzęd okadzania

źródło: B:. Marek, strona GLCS

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

Poszukując znaczenia symbolicznego kadzidła, czy samego obrządku okadzania (incenizacji, turyfikacji) w wolnomularstwie, jedyną informację na którą trafiłem w polskojęzycznych opracowaniach semiologicznych, znajdowała się w Słowniku symboli Władysława Kopalińskiego. Na stronie 136 możemy przeczytać, że w wolnomularstwie kadzidło symbolizuje wdzięczne i otwarte serce (Kopaliński 1990, s. 136). Do liturgicznego okadzania służy/służyło naczynie zwane kadzielnicą, łac. turibulum skąd zapewne pochodzi jego spolszczona nazwa trybularz, gr. thymiatherion od thymiana (kadzidło). Były one wyrabiane ze złota, srebra, brązu, miedzi i innych metali z przykryciem zawieszonym na jednym, najczęściej trzech łańcuszkach, a też na czterech łańcuszkach, schodzących się do uchwytu.

Są również kadzielnice stojące w kształcie waz/niecek na stopce. W funkcji zbliżonej np. do naczyń ceramicznych lub wiszących przed relikwiarzami czy posagami świętych, poświadczone są dla chrześcijaństwa już od IV wieku. Dla VI wieku mamy przekazy o kadzielnicach noszonych. Są to prawdopodobnie ażurowe zawieszenia, w których umieszczano substancje zapachowe (Letkiewicz 2003, s. 39, ryc.2). Przede wszystkim stosowano je jako zabezpieczenie przed wszelkim przejawem zarazy – morowego powietrza. W sztuce romańskiej kadzielnice przybierają kształty zoomorficzne, architektoniczne, w kształcie wież lub np. Niebieskiego Jeruzalem (Nadolski 2000, s. 319). Kadzenie polegało na uwalnianiu dymu przez złożenie cząsteczek kadzidła na rozżarzone węgle. Kadzidło hebr. lebonah, gr. thymiana składa się z naturalnych substancji i ich mieszanek (m.in. żywic, gł. z drzewa bosweliowego, ziół, olejków eterycznych, maści, mirry, nardu, cynamonu, balsamu) dających po spaleniu lub podgrzaniu woń uważaną za szlachetną. Używane są w celach kultowych. Sprowadzano je z Arabii Południowej, Indii (Suchy, Nadolski 2000, s. 316).

Znaczenie zwyczaju okadzania upatruje się zawsze w działaniach oczyszczających rozpatrywanych w wielu płaszczyznach i jest to tak oczywiste, że nieczęsto poszukuje się pochodzenia źródeł tego zwyczaju w obrzędowości masońskiej.

W religiach pogańskich okadzania, czy palenie kadzideł spełniały najpierw funkcje oczyszczające i mające chronić przed…

przeczytaj więcej na stronie GLCS:

2 thoughts on “Obrzęd okadzania”

  1. MOTTO MAKSYMA MA Z SERII MOJE WŁASNE Z SERII O ALE IDZIE ALE IDZIE “gWIAZDY JAK GWIAZDY JEDNE SPADAJĄ DRUGIE SIE UCZŁOWIECZAJĄ ” EM EME M MARCIN MEM -JASIO PO OWYCH KADZENIU OKADZENIU AROOMATYZACJA W KOMENTARZU O WDECH I WYDECH NIE MA TO JAK SPECJALISTA OD SPRAW ODDYCHANIA A O ALE BA EKSPERCI SIE CAŁUJĄ !!!

Dodaj komentarz