Trzy okna w ścianach światyni

Trzy okna w ścianach światyni

Dawid Steinkeller, blog Zaginione Słowo

Wróćmy do Obrazu Loży i do Symboli, które się na nim znajdują. Jednym z bardziej enigmatycznych Symboli są Trzy Okna, o których tekst Rytuału Wielkiej Loży Kultur i Duchowości (GLCS) mówi, że „[n]ie znajdują się w rzeczywistości w ścianach Świątyni, lecz są narysowane na Obrazie Loży” .

Wersję te zdaje się potwierdzać Samuel Prichard, który pisze w komentarzu do przedrukowanego w swoim dziele Katechizmu, że „mamy Trzy Światła stałe, są nimi Trzy Okna, które, jak (błędnie) podejrzewamy, znajdują się w każdym Pomieszczeniu, w którym odbywają się zebrania Loży”. Po czym dodaje: „[C]hoć właściwie chodzi tu o cztery Punty Kardynalne zgodnie z antycznymi Zasadami Masonerii” .

Prichard wprowadza tu pewną niekonsekwencję, gdy pisze najpierw o Trzech Oknach, a następnie o Czterech Punktach Kardynalnych. Czy brakowałoby zatem w Obrazie Loży czwartego Okna?

Światło słoneczne a Trzy Okna

Zwróćmy jednak najpierw uwagę na to, co Prichard piszę o tym Symbolu:

Przeczytaj wiecej na stronie blogu Zaginione Słowo:

5 thoughts on “Trzy okna w ścianach światyni”

    1. Przyjacielska odezwa do ; marcin Antonii, kiedys myslalem ze jestes osoba na poziomie?, lecz po ostatnich twoich wpisach odnosze wrazenie ze; Albo cierpisz na chorobe psychiczna, naduzywasz alkoholu lub narkotykow. Bo piszesz brednie !!!!

      1. nie nadużyywam alkoholu ani narkotyków i takie oszczerstwa sobie wypraszam są poniżej krytyki a co do brednii to i owszem nie każdy ma poczucie humoru ujmując sobie trochę w tym racji ale przez pewien czas zaniecham komntarzy ale mam szczerą chcęć wypisać swoje ą i ę Pozdraiwma

Dodaj komentarz