źródło: Larysa Michalska, strona projektu “Kultura polska wobec zachodniej filozofii ezoterycznej w latach 1890-1939”. Zdjęcie: rynek w Tarnowskich Górach (Wikipedia)
Loża Zum Silberfels (Pod Srebrną Skałą), loża wolnomularska założona w Tarnowskich Górach (Tarnowitz) 27 lutego 1813 r. Oficjalna ceremonia wniesienia światła odbyła się 24 lutego 1814 r. Głównym pomysłodawcą, a także pierwszym mistrzem tarnogórskiej loży został syn polskiego dyplomaty, August Carl Friedrich von Boscamp-Lasopolski, członek loży „Ferdinand zum Felsen” w Hamburgu. Nowopowstała loża podlegała Wielkiej Loży Narodowej Niemiec (der Großen Landesloge der Freimaurer von Deutschland) i jest uznawana za lożę-matkę innych górnośląskich lóż.
Po zatwierdzeniu nazwy nowej loży rozpoczęto prace nad jej emblematem i pieczęcią. W centralnej jej części można zobaczyć, nawiązującą do nazwy, skałę. Skała ta niejako „wyrasta” z muru z równo ułożonych cegieł i opasana jest sznurem, nawiązującym zapewne w swej symbolice do powrozu krępującego profana w czasie ceremonii inicjacji do loży. Na murze znajdują się insygnia wolnomularskie, między innymi kielnia, węgielnica, młotek, a także czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami. Obok znajduje się globus, o który oparta jest księga. Wśród nierównych linii pokrywających skałę można także dostrzec księżyc.
W początkowym okresie działalności siedzibą loży Zum Silberfels były pomieszczenia zamku wzniesionego przez margrabiego Georga Friedricha Hohenzollerna, gdzie wówczas…
przeczytaj wiecej na stronie projektu “Kultura polska wobec zachodniej filozofii ezoterycznej w latach 1890-1939”: