Wolnomularstwo w Wielkopolsce

Wolnomularstwo w Wielkopolsce

wolnomularstwo.pl, ilustracja: Pałac w Ciążeniu, źródło: Wikipedia

Wielkopolska jest miejscem upamiętnienia polskich tradycji masońskich, w skali kraju. Do dziś przetrwał wolnomularski w charakterze pałac i zespół pałacowo-parkowy założony przez gen. Augustyna Gorzeńskiego w Dobrzycy; istnieje projekt, by urządzić w nim muzeum wolnomularstwa, lecz na razie trwa tam nie kończący się remont. Przypuszczalnie obrzędy wolnomularskie odbywały się także w słynnym pałacu w Śmiełowie. Zachowały się tam pewne elementy masońskiej tradycji, jednak przede wszystkim jest to miejsce upamiętniające pobyt Adama Mickiewicza w Wielkopolsce w latach 1831 – 1832.

No i największa w Polsce i w Europie Środkowej kolekcja masoników przechowywanych w zbiorach Samodzielnej Sekcji Zbiorów Masońskich, od stycznia 1959 roku działającej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Główny księgozbiór i czytelnia tych zbiorów znajdowały się do niedawna w dawnym pałacu biskupów poznańskich w Ciążeniu koło Konina, obecnie zaś pracownia mieści się w głównym gmachu Biblioteki, przy ul. F. Ratajczaka.

I to wszystko – a może aż tyle. Wolnomularstwo, jako organizacja dyskretna (lecz nie tajna) choć działająca legalnie, w polskich realiach nie jest zainteresowane rozgłosem. Lecz ślady jej istnienia i działalności pozostały m.in. Poznaniu do dziś budząc zaciekawienie, dreszczyk sensacji i emocji.

Marek Rezler, Poznańskim szlakiem cyrkla i węgielnicy

Masoneria w Poznaniu

Poznańskim szlakiem cyrkla i węgielnicy – Marek Rezler

Wolnomularstwo Narodowe w Poznaniu – Marek Rezler

Masoneria w Wielkopolsce – Karol Cieślak

Wolnomularstwo w Kaliszu – Marek Rezler

Wolnomularskie tradycje Kalisza – Krzysztof Walczak (Ars Regia nr 15/16, 2006) (pdf)

Loża w Krotoszynie – Szymon Gruszka

Generał Gorzeński i legenda Dobrzycy – Tadeusz Kracki

Masonarium – wystawa w Poznianiu

Nadzieja i trud – konferencja w Poznaniu

Spotkanie w Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

Największa kolekcja druków masońskich w Europie


Loże i Trójkąty wolnomularskie w Wielkopolsce:

Loża nr 5 WLNP “Świątynia Hymnu Jedności” na Wschodzie Poznania

Loża WWP “Pod Sokołem i Sową” na Wschodzie Poznania

Trójkąt Wolnomularski LDH „Pod Trzema Basztami” na Wschodzie Poznania

2 thoughts on “Wolnomularstwo w Wielkopolsce”

  1. Tak. Zawsze sie zadawalmy historia wolnomularstwa w Polsce. I cieszymy sie ze tyle loz istnialo kiedys chociazby w Wielkopolsce. Ale to Niemcy je organizowali, znani z dobrej orgnizacji i zsad. A dzisiaj ???!!! Polacy nie potrafia nic zorganizowac, poczawszy od gospodarki, poprzez partie polityczne, konczac na topniejacym wolnomularstwie w Polsce. Do tego nalezy miec dobrych organizatrow, gotowych sie poswiecic dla dobra idei, a nie podnoscic na urzad mistrza przypadkowych osob, ktore na to nie zasluguja, i traktuja loze jak prywatny rodzinny folwark.

Dodaj komentarz