Nowe obediencje masońskie we Francji

BoSK: Francja czyli nieregularna wyspa w morzu regularności

Pierre Quamiegne, 10 marca 2021

Jeśli ktoś w Polsce ma problemy z połapaniem się kto jest kim w polskiej masonerii i jakie są różnice między obediencjami, to może się pocieszyć. Są kraje gdzie ból głowy związany z tym galimatiasem jest znacznie silniejszy.

We Francji, od lat 70-tych, co roku pojawiają się i znikają nowe obediencje masońskie. Trend ten znacznie się nasilił po kryzysie egipskich obrzędów masońskich w 1998 roku. Niektóre z tych obediencji mają dobrze znane i udokumentowane pochodzenie i tradycję. Inne mają rodowód i autentyczność trudniejszą do zweryfikowania i liczą zaledwie kilkudziesięciu członków. W niektórych przypadkach może wystąpić ryzyko różnych odchyleń, na przykład sekciarskich lub biznesowych.

Dla niektórych z tych obediencji, wiele wiarygodnych, sprawdzalnych i niezależnych źródeł pozwala na ich badanie. W przypadku innych, czasami istnieje bardzo mało niezależnych źródeł, a ich rzeczywiste istnienie nie zawsze jest udowodnione.

W 2016 r. we Francji doliczono się 42 obediencji i 188 130 masonek i masonów.

https://fr.wikipedia.org/…/Nouvelles_ob%C3%A9diences_ma…

Warto dodać do tego informacje o “francuskich obediencjach masońskich “egipskich” utworzonych lub ponownie utworzonych po 1990 r.:

5.1 Rada Narodowa Francji, oddział męski, Międzynarodowego Zakonu Memphis Misraïm

5.2 Wielka Loża Francuska Misraïm

5.3 Symboliczna Wielka Loża Francji

5.4 Tradycyjna Wielka Loża – Starożytny i Pierwotny Obrządek Memphis-Misraïm

5.5 Wschodni Zakon Masoński Dawnego i Pierwotnego Obrządku Memphis i Misraïm

5.6 Wielka Loża Mieszana Memphis-Misraïm

5.7 Wielka Loża Światowa Misraïm

5.8 Niezależna i Regularna Wielka Loża Memphis-Misraïm

5.9 Wielka Loża Zjednoczona Memphis-Misraïm

5.10 Wielka Loża Egipska Francji”

1 thought on “Nowe obediencje masońskie we Francji”

  1. Niestety, to jest negatawna domena liberalnych loz masonsich, tak szczerze tam juz nie funjcjonuja zasady wolnomularskie i Kodeks Andersona, lecz walki o stolki i przywilileje. Ile to ma wspolnego z masoneria ???!!! Ocencie sami. Ja sam zaufalem kiedys polskiej liberalnej masonerii, teraz tego mocno zaluje, tylko prywata

Dodaj komentarz