Albert Mackey

Albert Mackey

źródło: Wikipedia

Albert Gallatin Mackey urodził się w Charleston, w Karolinie Południowej, jako syn Johna Mackeya (1765 – 14 grudnia 1831), lekarza, dziennikarza i pedagoga, oraz jego żony. Jego ojciec opublikował The American Teacher’s Assistant and Self-Instructor’s Guide, containing all the Rules of Arithmetic properly Explained, etc. (Charleston, 1826), najbardziej wszechstronne dzieło o arytmetyce, jakie ukazało się w Stanach Zjednoczonych. Jego synem był Edmund William McGregor Mackey, który został członkiem Izby Reprezentantów USA z Karoliny Południowej.

Po ukończeniu wczesnej edukacji Albert Mackey przez pewien czas uczył w szkole, aby zarobić na studia medyczne. W 1832 roku ukończył wydział medyczny College of South Carolina. Osiedlił się w Charleston, w Karolinie Południowej. W 1838 r. został powołany na stanowisko demonstratora anatomii w tej instytucji.

W 1844 r. porzucił praktykę lekarską. Przez resztę życia pisał na różne tematy, ale specjalizował się w nauce kilku języków, średniowieczu i masonerii. Po związaniu się z kilkoma czasopismami w Charleston, założył w 1849 r. The Southern and Western Masonic Miscellany, tygodnik. Utrzymywał go przez trzy lata, głównie własnym kosztem. W latach 1858-1860 prowadził Kwartalnik, który poświęcił tym samym zainteresowaniom.

Prawie bez pomocy nauczył się greki, łaciny, hebrajskiego i języków kontynentalnych i często wygłaszał wykłady na temat intelektualnego i moralnego rozwoju średniowiecza. Później zwrócił swoją uwagę wyłącznie na badanie zawiłego symbolizmu oraz na badania kabalistyczne i talmudyczne.

Pełnił funkcję Wielkiego Wykładowcy i Wielkiego Sekretarza Wielkiej Loży Karoliny Południowej, a także Sekretarza Generalnego Najwyższej Rady Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego dla Południowej Jurysdykcji Stanów Zjednoczonych.

Mackey był sympatykiem Unii podczas wojny secesyjnej i w lipcu 1865 roku prezydent Andrew Johnson mianował go kolekcjonerem portu w Charleston. Był delegatem i przewodniczącym Konwencji Konstytucyjnej Karoliny Południowej w 1868 r. W 1868 r. kandydował do Senatu Stanów Zjednoczonych w Karolinie Południowej, ale został nieznacznie pokonany przez republikanina Fredericka A. Sawyera.

W 1870 r. Mackey przeniósł się do Waszyngtonu. Zmarł w Fortress Monroe w Wirginii w 1881 r.