Swami Vivekananda – wolnomularz

Swami Vivekananda - wolnomularz

fragmenty oraz portret pochodzą z książki “100 masonów, którzy zmienili świat

Tak jak niektóre religie na świecie twierdzą, że ateistą jest człowiek nie wierzący w Boga, który istnieje poza nim, tak my mówimy, że ateistą jest człowiek, który nie wierzy w samego siebie. My ateizmem nazywamy niewiarę we wspaniałość własnej duszy.

Swami Vivekananda

Swami Vivekananda (1863-1902) był jednym z najbardziej wpływowych indyjskich filozofów i mistrzów duchowych XIX wieku, znacząco przyczyniając się do promocji i rozwoju hinduizmu i filozofii jogicznej na całym świecie. W młodości Vivekananda studiował filozofię, religię i literaturę, a następnie podążał za nauczaniem swojego mentora, Ramakrishny, który uczył, że każda religia jest drzwiami do tego samego Boga. W 1893 roku Vivekananda wystąpił na Konferencji Religijnej w Chicago, gdzie przedstawił hinduizm jako uniwersalną religię, która oferuje ścieżkę rozwoju duchowego dla wszystkich ludzi bez względu na rasę, narodowość i pochodzenie. Jego przemówienie odbiło się szerokim echem, a Vivekananda stał się znanym i szanowanym mówcą i nauczycielem duchowym, prowadząc odtąd wykłady i kursy w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Indii założył Ramakrishna Mission, która stała się znana jako jedna z najważniejszych organizacji charytatywnych i duchowych w kraju, działając na rzecz rozwoju duchowego, edukacji i ochrony środowiska. Jego nauczanie i filozofia dotyczące wolności, sprawiedliwości i równości dla wszystkich ludzi, a także jego wkład w rozwijanie i promocję hinduizmu, czynią go ważną i wpływową postacią w dziejach świata.

Swami Vivekananda został inicjowany 19 lutego 1884 roku, przeszedł do stopnia czeladnika 15 marca 1884 i został podniesiony do stopnia Mistrza Masońskiego 20 maja 1884 w loży ‘Anchor and Hope Lodge № 1’.