Podpalenie trzech świątyń masońskich w Vancouver

źródło: Freemasons for Dummies, Chris Hodapp, 31.03.2021

(AKTUALIZACJA 31 marca 2021 o 8:00: Ten artykuł został poprawiony, aby zauważyć, że drugim budynkiem była świątynia masońska Lonsdale, siedziba Duke of Connaught Lodge 64).

42-letni mężczyzna z Vancouver został aresztowany po tym, jak w trzech różnych budynkach masońskich na przedmieściach miasta wybuchły pożary. Policja ujawniła niewiele szczegółów na temat podejrzanego i jego motywu, ale poinformowała, że ma on “historię interakcji z policją i nie ma w kartotece podpaleń”. Podpalone loże to Lynn Valley Lodge 122, Lonsdale Masonic Temple, siedziba Duke of Connaught Lodge 64, i Park Masonic Hall, siedziba Heritage Lodge 23.

Na szczęście nikt nie został ranny w żadnym z trzech pożarów.

Policja z North Vancouver zareagowała na pierwszy pożar w loży w Lynn Valley tuż przed godziną 6:45 rano, kiedy sąsiad zauważył płomienie. 97-letnia świątynia doznała wielu uszkodzeń spowodowanych przez dym i wodę, ale nie została całkowicie zniszczona.

Niespełna 15 minut później, drugi pożar został zgłoszony kilka mil dalej w 110-letniej Świątyni Masońskiej Lonsdale. Zanim płomienie zostały ugaszone kilka godzin później, ta historyczna sala masońska i lokale przedsiębiorstw, które wynajmowały jej parter były całkowicie zniszczone.

Podczas gdy strażacy zajmowali się dwoma pierwszymi pożarami, około 7:25 nadeszło trzecie zgłoszenie: Park Masonic Hall również został podpalony. Trzeci zespół strażaków został wysłany, aby spróbować opanować ten pożar. Okazało się, że w porównaniu z dwoma pierwszymi, ta świątynia była najmniej uszkodzona. Strażacy szybko ugasili pożar, a członkowie loży mówią, że w całym budynku unosi się smród benzyny. Podpalacz rozprowadził paliwo na dwóch piętrach i w samym pomieszczeniu loży.

Podejrzany, który został aresztowany, został zauważony, jak opuszczał budynek niosąc kanister z benzyną przez policjanta, który stanął z nim twarzą w twarz. Kiedy próbował zatrzymać podejrzanego, ten podjął walkę, powalił funkcjonariusza i zdołał uciec swoim minivanem. Postronny obserwator zauważył pierwsze płomienie i nagrywał moment wybuchu pożaru. To nagranie uchwyciło próbę aresztowania, walkę i ucieczkę na wideo. Uzbrojona w to nagranie policja zauważyła podejrzanego ponownie i aresztowała go około 10:00 rano. To nagranie można zobaczyć na stronie Global News.

Jak na razie najpełniejsza relacja pochodzi ze strony CBC.

Kanadyjskie władze nie mogą ujawnić nazwiska podejrzanego, dopóki nie zostanie on formalnie oskarżony o popełnienie przestępstwa. Tymczasem policja w Vancouver rozmieściła funkcjonariuszy w pobliżu wszystkich budynków masońskich w mieście i okolicach.

3 thoughts on “Podpalenie trzech świątyń masońskich w Vancouver”

  1. Podobno nie ma przypadków. Bogowie Trójcy hinduistycznej wiążą się z kreacją i niszczeniem. Wielki Architekt może zaaranżował te pożary żeby architekci masońscy mieli możliwość do nowej kreacji materialnej budynków czy Świątyń masońskich w tym mieście. Ciągle powinniśmy się rozwijać.

Dodaj komentarz