Stanowisko Wielkiej Loży Kuby wobec protestów

Stanowisko Wielkiej Loży Kuby wobec protestów

źródło: Freemasons for Dummies, 16 lipca 2021

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

Antyrządowe demonstracje wstrząsają Kubą, podczas gdy gospodarka tego kraju nadal się załamuje. Tysiące Kubańczyków zapełniło ulice, protestując przeciwko komunistycznemu kierownictwu kraju w związku z problemami gospodaczymi, brakiem żywności i leków, podwyżkami cen oraz sposobem, w jaki rząd (nie) radzi sobie z pandemią.

Protesty rozpoczęły się w niedzielę w mieście San Antonio de los Baños, na południowy zachód od Hawany, ale szybko rozprzestrzeniły się na cały kraj. Obserwatorzy twierdzą, że są to najgorsze antyrządowe demonstracje na Kubie od dziesięcioleci. Jest to o tyle istotne, że krytycy rządu na Kubie zazwyczaj spotykają się z surowymi karami.

W środę, Ernesto Zamura Fernandez, Wielki Mistrz Wielkiej Loży Kuby (Gran Logio de Cuba de Antiguos Libres y Aceptados Masones), wydał oświadczenie do swoich członków dotyczące niepokojów społecznych w tym kraju:

Deklaracja Wielkiej Loży Kuby Starożytnych, Wolnych i Uznanych Masonów


Ze względu na sytuację w kraju, opowiadaliśmy się wśród wolnomlarzy za tym, aby fanatyzm nie zwyciężył, aby wśród Kubańczyków nie panowała wrogość, nienawiść ani przemoc, aby prawa były bronione stanowczo i we właściwy sposób i aby zawsze były po stronie sprawiedliwości; wszystko to w celu zachowania pokoju. Podobnie wzywaliśmy rząd, by dialog i tolerancja były drogami do rozwiązywania wszelkich różnic i do poszanowania praw obywateli.
Dziś ze smutkiem obserwujemy, że coś, co można było przewidzieć jako skutek niezadowolenia i skarg ludności, urzeczywistniło się w protestach w całym kraju. Nie jest dziwne, że władze i siły bezpieczeństwa próbowałyby je rozpędzić i powstrzymać. Ale jest również tak, że nadmierne użycie siły przez tych, którzy są upoważnieni do utrzymywania porządku jest niepokojące. Opierając się na informacjach od masonów z całego kraju, uważamy, że [użycie nadmiernej siły] ma tendencję tylko do zaostrzania namiętności i w dłuższej perspektywie szkodzi pokojowi w kraju.
Wezwanie do konfrontacji między Kubańczykami jest nie do przyjęcia. Te błędy nie powinny być normalizowane, ponieważ raz zaszczepione prowadzą do dyskryminacji, niesprawiedliwości i separacji. Trzy wiekinauczyły nas, że Kuba jest stworzona przez wszystkich, należy do wszystkich i jest dla dobra wszystkich.
W dniu takim jak dzisiejszy, 14 lipca [rocznica rewolucji kubańskiej/ puczu], nasze społeczeństwo jest oddane idei wolności, równości i braterstwa, a my pamiętamy o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która jasno stwierdza, że wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem godności i praw; głosi, że wszyscy są równi wobec prawa i mają, bez różnicy, prawo do równej ochrony w ramach systemu przeciwko wszelkiej dyskryminacji; i potwierdza, że każdy ma prawo, z idealną równością, do bycia wysłuchanym publicznie.
Wielka Loża Kuby i masoni, niezależnie od przekonań, stoją po stronie narodu kubańskiego i opowiadają się za pokojem, zgodą i sprawiedliwością społeczną. Wzywamy, aby tolerancja, poszukiwanie prawdy i miłość braterska były sposobami, które przeważają w każdych okolicznościach.

Stanowisko Wielkiej Loży Kuby wobec protestów

2 thoughts on “Stanowisko Wielkiej Loży Kuby wobec protestów”

  1. Opowiastka Historyjka Anegdotka z serii Telenowela max DECYZYJNII CZY ZDECYDOWANI !!! ” Jasio Jasiu Jasiek prezentuje nominuje wskazuje prezydenta rząd doradców wybiera system, zależności, kompetencje cele plany strategie alianse referenda daty i takie tam status-qwo; w końcu następuje tzw.. pat ; na to Jasiu no dobra to zaczynamy po kolei w kolejności w punkt na ochotnika się zgłaszać lub jak zawsze ktoś inny NN będzie wskazywał co i jaki o co chodzi” em em em marcin mem

Dodaj komentarz