Masonika w Muzeum w Tarnowskich Górach

Masonika w Muzeum w Tarnowskich Górach

źródło: strona Muzeum w Tarnowskich Górach

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego


Masonika w Muzeum w Tarnowskich Górach – publikacja autorstwa Rafała Ludwikowskiego już dostępna. 24 lutego planowana jest promocja książki.

Katalog przedstawia kolekcję stu obiektów związanych z lożami masońskimi i paramasońskimi zgromadzoną w Muzeum w Tarnowskich Górach. Wśród nich znajdują się m.in. szklanice, puchary, odznaki, medale, elementy ubioru. Zbiór ten zapoczątkował w latach 60. XX w. długoletni dyrektor placówki Janusz Modrzyński (1925–2018). Większa część kolekcji, uchodzącej za największą w górnośląskich muzeach, znajduje się na wystawie stałej „Z dziejów Tarnowskich Gór”. Publikacja zawiera także krótkie wprowadzenie do dziejów wolnomularstwa i jego rozwoju na pruskim Górnym Śląsku, opis dwóch organizacji paramasońskich reprezentowanych przez obiekty znajdujące się w kolekcji – Stowarzyszenie Humanitarne „Schlaraffia” oraz Royal Antediluvian Order of Buffaloes (RAOB), a także historię powstałej w 1813 r. tarnogórskiej loży św. Jana „Srebrna Skała” („Silberfels”) oraz związanej z nią założonej w 1892 r. loży św. Andrzeja „Tarnomontana”. Mimo, że „Silberfels” nie była najstarszą w regionie, często uchodziła za lożę matkę dla innych górnośląskich organizacji masońskich. Odzwierciedlało to ówczesną pozycję miasta – jednego z najstarszych ośrodków rewolucji przemysłowej w kontynentalnej Europie. W związku z późniejszym malejącym znaczeniem Tarnowskich Gór, w 1903 r. obie loże przeniosły się do szybko rozwijającego się Bytomia. Zostały rozwiązane w połowie lat 30. XX w., po zdobyciu władzy w Niemczech przez nazistów traktujących wolnomularzy jako ideologicznych wrogów.

Publikację można nabyć w siedzibie Muzeum w Tarnowskich Górach za 25 zł.

24 lutego br. o godz. 18:00 za pośrednictwem aplikacji Zoom odbędzie się spotkanie z autorem promujące książkę. Szczegóły: http://muzeumtg.pl/event/masonika-w-muzeum-w-tarnowskich-gorach-promocja-ksiazki-rafala-ludwikowskiego/

więcej na stronie Muzeum w Tarnowskich Górach:

Dodaj komentarz