Co łączy dobrzycki pałac z masonami?

Co łączy dobrzycki pałac z masonami?

Irena Kuczyńska, Wielkopolskie – nasze miasto, 22 maja 2015

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

Co łączy pałac dobrzycki z masonami, co to jest masoneria i czy trzeba się jej bać, czy Mickiewicz i Kościuszko byli masonami? O polskich wolnomularzach w Muzeum Ziemiaństwa mówił prof. Waldemar Łazuga.

W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otwarto wystawę ,,W kręgu wolnomularstwa’’. Z masonami Dobrzycę łączy osoba twórcy Zespołu Pałacowo -Parkowego – gen. Augusta Gorzeńskiego.

Mówił o tym jeden z największych znawców historii polskiego wolnomularstwa prof. Waldemar Łazuga – z Instytutu Historii Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu na otwarciu wystawy.
– To nieprawda, że mason jest wcieleniem diabła i wrogiem pana Boga. Masonem nie może być głupi ateista i niereligijny libertyn. Mason patrzy na świat jak na zespół energii – te oraz inne myśli twórców ruchu wolnomularstwa przytaczał profesor .

Wolnomularstwo, inaczej masoneria lub sztuka królewska to międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Słowo mason to po angielsku murarz. A polskie wolnomularstwo zawiera w sobie staropolskie słowo ,,mularz’’ czyli murarz.
Zgodnie z ideą wolnomularstwa…

więcej:

Dodaj komentarz