Interia: Trzy Wieki masonerii. Kim naprawdę są wolnomularze?

Interia: Trzy Wieki masonerii. Kim naprawdę są wolnomularze?

Interia, 26.06.2021


Legenda założycielska masonerii opowiada, że narodziła się za panowania biblijnego króla Salomona, przed budową Pierwszej Świątyni. Łączy ich ona również z mitologią starożytnego Egiptu i Zakonem Templariuszy oraz różokrzyżowcami. Formalnie zaś “nowoczesna” masoneria powstała 24 czerwca 1717 roku, kiedy w gospodzie “Pod Gęsią i Rusztem” do życia powołano Wielką Lożę Londynu i Westminsteru, nadal istniejącą pod nazwą Wielkiej Zjednoczonej Loży Anglii.

To do dziś jedna z najpotężniejszych i najważniejszych obediencji wolnomularskich. Nazywana przez masonów “Lożą-Matką Świata”, “domem Wielkich Lóż” lub “domem Konstytucji”, rok do roku przeprowadza ona reprezentacyjne obchody rocznicy rozpoczęcia prac. To największe masońskie święto, celebrowane przez przedstawicieli różnych rytów na całym świecie. 

Uroczystościom przewodzi Wielki Mistrz, obecnie 85-letni książę Edward z Kentu, zaangażowany i aktywny mason, posiadający 33. stopień wtajemniczenia, a prywatnie brat stryjeczny królowej Elżbiety II i wnuk Jerzego V, pełniący naczelną rolę od 55 lat. Nie jest on pierwszym Windsorem na podobnym stanowisku, bowiem brytyjska rodzina królewska ma długą historię związaną z wolnomularstwem. Przynależności do loży nie ukrywali m.in.  pradziadek obecnej monarchini Edward VII oraz jej ojciec, książę Albert Fryderyk, późniejszy król Wielkiej Brytanii Jerzy VI, pierwotnie inicjowany razem ze swoim starszym bratem Edwardem 2 grudnia 1919 roku do Navy Lodge No. 2612.

Młodszy z synów Jerzego V mocno zaangażował się, błyskawicznie przechodząc przez kolejne poziomy wtajemniczenia. Za zasługi uzyskał 33. stopień i został Honorowym Członkiem Rady Najwyższej Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego w 1932 roku, a później mianowany na stanowisko Wielkiego Mistrza Wielkiej Loży Szkocji w dniu 30 listopada 1936 roku. Urząd piastował zaledwie przez 88 dni, po abdykacji Edwarda VIII i przejęciu władzy musiał zrzec się – zgodnie z masońskimi zasadami – stanowisk i zrezygnować z wolnomularstwa. Kilka miesięcy później zaoferowano mu stanowisko honorowego Wielkiego Mistrza – pozostał nim do…

więcej:

Dodaj komentarz