B.: Albert Kazimierz Sasko-Cieszyński – Mason

B.: Albert Kazimierz Sasko-Cieszyński - Mason

Strona FB Cieszyńskiego Ośrodka Kultury “Dom Narodowy” – COKGLCS

Cieszyński Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę pt. “B.: Albert Kazimierz Sasko-Cieszyński – Mason”, która zostanie zaprezentowana w Domu Narodowym w Cieszynie w ramach 14. Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Ekspozycja w całości będzie poświęcona przypomnieniu postaci księcia cieszyńskiego Alberta Kazimierza Sasko-Cieszyńskiego, m.in. twórcy wiedeńskiej Albertiny, za którego sprawą Księstwo Cieszyńskie przeżywało swój Złoty Wiek.

Wystawa “B.:ALBERT KAZIMIERZ SASKO-CIESZYŃSKI – MASON” w ramach Cieszyńskiej Nocy Muzeów, współorganizowana jest przez Wielką Loże Kultur i Duchowości (GLCS), w dniach 19-31 maja 2023 r.
Wystawa skupiać się będzie na przedstawieniu osoby Księcia jako inicjowanego w Dreźnie masona, człowieka światłego i wcielającego w naszym Księstwie ideały oświecenia. Będzie ona również okazją do przedstawienia ideałów wolnomularstwa, które ukształtowały poglądy Alberta. Zaprezentowana zostanie również bogata kolekcja masoników i oryginalnych przedmiotów ceremonialnych, udostępnionych przez lożę Erasmus Roterodamus z Ustronia, należących do kolekcji Henryka Wierniewskiego , 33 Wielkiego Prowincjała GLCS w Polsce.

więcej:

Przedstawiamy kilka portretów słynnych polskich masonów, wybranych z kolekcji, która zostanie zaprezentowana w ramach wystawy (autorką grafik jest Sandra Brzęczek), a zostałą zamówiona przez Wielką Loże Kultur i Duchowości (GLCS):

Dodaj komentarz