The Telegraph: Masoneria pozostanie jednopłciowa

The Telegraph: Masoneria pozostanie organizacją jednopłciową

Steve Bird, The Telegraph, 15 czerwca 2024

Masoneria pozostanie organizacją jednopłciową, oświadczyli jej przywódcy wbrew twierdzeniom, że bractwo jest mizoginiczne.
Zjednoczona Wielka Loża Anglii (UGLE) i jej żeński odpowiednik, Zakon Kobiet Wolnomularzy (OVVF), wydały wspólne oświadczenie stwierdzające, że żadna z tych organizacji nie będzie przyjmować osób płci przeciwnej.
Oświadczenie to nastąpiło po tym, jak Garrick Club w Londynie zagłosował za przyjęciem kobiet po tym, jak jego poprzednia polityka dotycząca wyłącznie mężczyzn została uwikłana w twierdzenia, że organizacja jest seksistowska.
Liczne inne instytucje, w tym kluby golfowe, również zostały w ostatnich latach przekonane do otwarcia członkostwa dla kobiet.
Dwie kobiece Wielkie Loże masońskie zostały utworzone na początku XX wieku i przestrzegają tych samych rytuałów, zasad i przepisów, co loże przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn – a ich członkinie nawet zwracając się do siebie “bracie”.
Publiczna deklaracja, opublikowana w zeszłym tygodniu, została wydana w celu przeciwdziałania “powtarzającym się tematom” krytyków, którzy twierdzili, że masoni są “nieintegracyjni, mizoginistyczni” i pozbawieni przejrzystości. Oświadczenie, opublikowane na stronie internetowej Wielkiej Loży, mówi, że loże żeńskie nie mają “chęci ani zamiaru zmieniać swojego wyłącznie żeńskiego członkostwa, a ich członkowie cenią sobie praktykowanie masonerii w bezpiecznym i jednopłciowym środowisku”.
Stanowisko to jest wspierane przez Zjednoczoną Wielką Lożę Anglii, a w oświadczeniu dodano, że “obie kobiece zakony całkowicie wspierają UGLE pozostającą wyłącznie męską organizacją”.
Twierdzą zarazem, że organizacje jednopłciowe “nie są rzadkością w innych aspektach życia, na przykład w drużynach sportowych”, a zatem są “całkowicie zgodne z zasadami wolności zrzeszania się, tak fundamentalnymi dla stylu życia w tym kraju”.
Sześć lat temu były dyrektor generalny UGLE skontaktował się z Komisją Równości i Praw Człowieka w sprawie szeregu doniesień prasowych, w których odczuł niesprawiedliwą dyskryminację i stygmatyzację swojej grupy.
UGLE zamieściło całostronicowe reklamy w The Daily Telegraph i The Times, krytykując niektóre działania mediów za “fałszywe przedstawianie” masonów,
To ostatnie wspólne oświadczenie zostało zainspirowane przemówieniem wygłoszonym przez Wielce Czcigodnego Brata Jonathana Spence’a, Pro Wielkiego Mistrza UGLE, na Kwartalnych Spotkaniach Komunikacyjnych, które odbywają się w celu omówienia działalności masonerii.
Przemawiając w czwartek w Wielkiej Świątyni we Freemasons Hall w Londynie, Spence powiedział: “Ostatnio pojawiły się dwa powtarzające się tematy ze strony różnych dziennikarzy.
“Pierwszym z nich jest twierdzenie, że masoneria w tym kraju jest działalnością wyłącznie męską, a zatem z natury złą, nieintegracyjną i mizoginistyczną…

przeczytaj więcej:

Dodaj komentarz