Wspomnienie o masońskiej genezie SZP

Michał Tokarzewski-Karaszewicz, Loża Wolnomularska na W:. Kielc, 27 września 2024

27 września obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Dokładnie 85 lat temu, w Warszawie wciąż jeszcze walczącej z niemieckim najeźdźcą, utworzono konspiracyjną Służbę Zwycięstwu Polski – poprzedniczkę ZWZ i AK.

Zwolennikom uproszczonej wersji historii i takiejż wizji patriotyzmu warto przy tej okazji przypomnieć pewne szczegóły. Otóż wyznaczony komendantem SZP generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz był bohaterem Legionów i zagorzałym piłsudczykiem. Nie przeszkodziło mu to natychmiast po objęciu funkcji doprosić do współpracy organizacje przedwrześniowej opozycji, z obozem sanacyjnym ciężko skłócone: od Polskiej Partii Socjalistycznej aż po Stronnictwo Narodowe. Poza posiadaniem wysokich kwalifikacji wojskowych, był też bowiem Tokarzewski człowiekiem nieprzeciętnej inteligencji, miał polityczny instynkt, a patriotyzmu nie mylił z wąskim sekciarstwem.

Dzisiejszych sekciarzy niech zaś ucieszy informacja, że generał był masonem 33 stopnia, współtwórcą polskiego wolnomularstwa mieszanego, czyli inicjującego na równych prawach kobiety i mężczyzn. A ponadto biskupem Kościoła Liberalno-Katolickiego i teozofem, na którego (wedle dziejopisa) „baby leciały niczym szafy na trzech nogach”.

Notabene, w SZP pojawiło się od razu sporo masonek i masonów. Jedna z Sióstr, które stanęły wówczas do podziemnej walki u boku gen. Tokarzewskiego – Janina Karasiówna – dosłużyła się potem stopnia majora, i przez długi czas kierowała ważnymi komórkami ZWZ/AK.

Nasza loża nieprzypadkowo nosi imię Brata Generała Michała. Socjaliści spotykają się w niej z liberałami i konserwatystami, chrześcijanie z ateistami, buddystami lub adeptami Kabały, weganie z mięsożercami, a fani aut na prąd z miłośnikami silników V8. Oczywiście wszystko to płci obojga, a może i więcej.

I zamiast skakać sobie do gardeł – dyskutują z szacunkiem dla adwersarzy oraz współpracują w dziele samodoskonalenia, dla postępu Ludzkości i na chwałę Wielkiego Architekta Wszechświata. Można? Można. Nawet …

przeczytaj więcej na profilu FB loży:

Brytyjscy masoni wspierają ofiary przemocy domowej

Charity Today, 23 września 2023

Woman’s Trust z siedzibą w WESTMINISTER to organizacja charytatywna wspierająca kobiety, które doświadczyły przemocy domowej, w odbudowie ich życia poprzez specjalistyczne doradztwo, terapeutyczne grupy wsparcia i warsztaty psychoedukacyjne. Od momentu założenia w 1996 roku pomogła ona ponad 19 600 kobietom w całym Londynie – twarzą w twarz w lokalach w Westminster, Hammersmith & Fulham, Newham, Hackney i Tower Hamlets, a także za pośrednictwem komunikacji online.
Ponieważ badanie przestępczości w Anglii i Walii szacuje, że 1,4 miliona kobiet doświadczyło przemocy domowej w roku kończącym się w marcu 2023 r., praca Woman’s Trust nigdy nie mogła być ważniejsza.

Kiedy kobiety po raz pierwszy przychodzą do Woman’s Trust, zgłaszają poważny wpływ traumy związanej z przemocą na zdrowie psychiczne – 48% zgłasza depresję; 21% samookaleczenia, a 37% myśli samobójcze. Kluczowe jest zapewnienie kobietom pomocy w poprawie ich zdrowia psychicznego, autonomii, samoopieki i zdrowszych relacji.

Woman’s Trust zapewnia kobietom do 18 bezpłatnych sesji poradnictwa związanego z traumą, umożliwiając im dzielenie się swoimi doświadczeniami i bycie wysłuchanymi bez osądzania. Kobiety zaczynają postrzegać siebie w zupełnie nowym świetle i dokonują pozytywnych zmian w swoim życiu:

Opinie klientek:

„To doświadczenie zmieniło moje życie. Woman’s Trust pomogło mi na nowo odkryć, kim jestem i kim chcę być. Ponowne odkrycie utraconej mnie było bolesną i wyczerpującą podróżą, ale było warto. Wszystko i to, kim jestem dzisiaj, zawdzięczam otrzymanemu wsparciu. Teraz jestem wykwalifikową doradczynią i pracuję z kobietami i dziećmi, aby kontynuować potrzebne zmiany; to moja część mojego miejsca na ziemi”.

Dotacja w wysokości 10 000 funtów od London Freemasons Charity pomoże sfinansować tę jakże potrzebną usługę dla kobiet w całym Londynie.

Woman’s Trust oferuje również terapeutyczne grupy wsparcia i warsztaty, które pozwalają kobietom nawiązywać kontakty z innymi osobami, które miały podobne doświadczenia, pomagając im wyjść z izolacji spowodowanej przemocą.

Opinie klientek:

„Interakcja z innymi osobami, które przeżyły przemoc, potwierdziła moje własne doświadczenia i to, że nie jestem sama. Dzięki wsparciu wszystkich tam obecnych poczyniłam ogromne postępy”.

Heidi Riedel, dyrektor generalna Woman’s Trust, powiedziała:

„Jesteśmy niezmiernie wdzięczne za dofinansowanie z London Freemasons Charity. Pojawiło się ono w momencie, gdy organizacja charytatywna i kobiety, którym służymy, stoją przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z kryzysem kosztów utrzymania, który zwiększa ich izolację i wpływa na ich zdolność do ucieczki.

„Wsparcie takie jak to jest naprawdę kołem ratunkowym dla nas i naszych klientek, dzięki niemu możemy nadal zapewniać wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego poprzez nasze specjalistyczne doradztwo tym kobietom, które najbardziej tego potrzebują, pomagając im iść naprzód i odbudować swoje życie, wolne od przemocy”.

Bielsko-Biała – wystawa o masonerii

wolnomularstwo.pl, 21 września 2024

WOLNOMULARSTWO NA ZIEMIACH POLSKICH. ZASADY, HISTORIA, WSPÓŁCZESNOŚĆ to tytuł nowej wystawy w Galerii Bielskiej BWA w Willi Teodora Sixta. Wystawa ma charakter popularyzatorski i edukacyjny. Rozpoczyna obchody 240 lecia powstania Wielkiego Wschodu Polskiego i Litewskiego.

Wystawa zawiera plansze z informacjami historycznymi, poczet najważniejszych wolnomularzy polskich, informacje o symbolice i zasadach ruchu. Ilustracją są inscenizacje przybliżające zwiedzającym rytualne życie wolnomularzy. W gablotach pokazana jest polskojęzyczna literatura z XIX i pierwszej połowy XX wieku, przedmioty związane z subkulturą wolnomularstwa.
Osobną częścią narracji wystawy jest wybór grafik i fotogramów inspirowanych wolnomularskim symbolizmem i symbolicznym sposobem postrzegania świata.

Wolnomularstwo to świecki, międzynarodowy, filozoficzno-społeczny ruch ideowy. Wolnomularze zwani też masonami za swój cel uznają doskonalenie się moralne, intelektualne i duchowe oraz szanowanie obowiązujących w stowarzyszeniu zasad.

Istotą wolnomularstwa jest jej inicjacyjny charakter. Nie można do wolnomularstwa się zapisać, nie każdy może zostać wolnomularzem. Powoduje to powstanie tajemnicy inicjacji i dyskretny charakter ruchu. Od początku wywoływało to wielkie zainteresowanie i emocje. Wywodzący się z różnych zawodów masoni byli światłymi i wykształconymi ludźmi, z ogromnym i pozytywnym wpływem na kulturę i sztukę. Mimo to wiedza Polaków o ich działalności opiera się na mitach i teoriach spiskowych.

Wystawa zarysowuje temat. Pokazuje wolnomularstwo jakie jest, częściowo obiera masonerię z maski mitów i legend.

Prawda jest często znacznie ciekawsza.

Organizatorem wystawy jest współczesne stowarzyszenie wolnomularskie Wielki Wschód Polski.

Zapraszamy.

Program towarzyszący wystawie:
piątek 4 października           18.00 wernisaż wystawy

                                                19.00 wykład „Historia wolnomularstwa w Polsce”

                                                T. Szmagier  

sobota 5 październik           12.00 spotkanie o wolnomularstwie na ekspozycji

                                                13.30 wykład „Istota wolnomularstwa – zasady i cele”

                                                T. Szmagier              

sobota 12 październik         13.00 spotkanie z Norbertem Wójtowiczem na temat
                                    „Historia i współczesność stosunków Kościoła i Wolnomularstwa”

sobota 19 październik         15.00 spotkanie z Mirosławą Dołęgowską-Wysocką
                                                            na temat wolnomularstwa kobiecego

piątek 25 października        18.00 spotkanie na temat
                                                            „Język symboli w wolnomularstwie” T. Szmagier           

sobota 26 października       12.00 spotkanie o wolnomularstwie na ekspozycji

                                                13.30 wykład na temat „Wolnomularstwo a ezoteryka”
                                                T. Szmagier

                                                finisaż wystawy

Tajemnicze znalezisko w Zamku Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu, 9 września 2024

👍Podczas prac porządkowych na terenie parku okalającego Zamek Książ w Wałbrzychu jedna z ogrodniczek odnalazła tajemniczy przedmiot. Okazała się nim pochodząca z lat 20-tych ubiegłego stulecia odznaka berlińskiej loży wolnomularskiej Fryderyk Wielki – Prometeusz.

👍Licząca około 100 lat odznaka odnaleziona została podczas prac porządkowych, które książańscy ogrodnicy wykonywali przy krzewach rododendronów na ścieżce prowadzącej z drogi asfaltowej w stronę punktu widokowego Grób Olbrzyma. Zabrudzony, ale ciągle błyszczący przedmiot znajdował się na powierzchni gruntu zasypany warstwą liści. Osobą, która odnalazła przedmiot była pracowniczka działu zieleni – ogrodniczka – Jolanta Staniszewska.

👍Tajemnicze znalezisko to odznaka berlińskiej loży wolnomularskiej Fryderyk Wielki – Prometeusz, którą należy datować na okres po 1925, kiedy to z loży głównej wyodrębniła się gałąź pn. Prometeusz. Loża funkcjonuje do dziś, stąd trudno jest określić datę końcową użytkowania tego typu odznaki. Ze względu na znaczny stopień destrukcji, przyjmujemy, że przez dłuższy czas zalegała w poszyciu parku. Odkryty przedmiot został zdeponowany przez Dział Muzealno-Edukacyjny Zamku Książ w odpowiednich warunkach w szafie pancernej, a pieczę nad nim sprawuje mgr archeologii Katarzyna Sielicka, kierowniczka Działu.

👍 -Z uwagi na związek znaleziska z naszym zabytkiem oraz jego walory edukacyjno-wystawiennicze wystąpiliśmy z wnioskiem o wyrażenie zgody na jego przechowywanie w Zamku Książ, gdzie zostanie wpisany do inwentarza zabytków ruchomych. Powyższe znalezisko zostało zgłoszone Dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków Delegatura w Wałbrzychu– wyjaśnia rzecznik prasowy Zamku Książ…

Tajemnicze znalezisko w Zamku Książ

dowiedz się więcej:

Gniezno – wystawa o masonerii

gniezno.eu, 6 września 2024

Masoneria. WIelka (nie)wiadoma to tytuł nowej wystawy w Galerii MOK otwierającej jednocześnie kolejny 71. Sezon artystyczny w naszym ośrodku. Ta ekspozycja nawiązuje do faktu dobrze znanego gnieźnianom – pierwszymi gospodarzami odrestaurowanej siedziby MOKu była loża U Sześcianu Zwieńczonego [Zum Bekräuzten Cubus].

Wystawa ma charakter popularyzatorski i edukacyjny. Plansze z informacjami historycznymi o legendarnych początkach wolnomularstwa, jego symbolice i rytuałach będą korespondować z masońską literaturą i współczesnymi pamiątkami lożowymi. Pochodzą one z Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To w tych zbiorach znajdują się także spisy gnieźnieńskich wolnomularzy i cenny wizerunek pieczęci ich loży.

Wystawę będzie pokazana w trzech przestrzeniach – na parterze w holu przy dawnym wejściu do budynku, hollu głównym oraz w Galerii MOK.

Wolnomularstwo to świecki, międzynarodowy i ponadwyznaniowy ruch ideowy. Wolnomularze zwani też masonami za swój cel uznają doskonalenie się moralne, intelektualne i duchowe oraz szanowanie obowiązujących w stowarzyszeniu zasad. Wolnomularze działają dyskretnie i nie każdy może zostać wolnomularzem, co od początku wywoływało wielkie zainteresowanie i emocje.

Wywodzący się z różnych zawodów masoni byli światłymi i wykształconymi ludźmi, z ogromnym i pozytywnym wpływem na kulturę. Mimo to wiedza Polaków o ich działalności opiera się na mitach i teoriach spiskowych. Wystawa częściowo obiera masonerię z tajemnicy, ponieważ wbrew pozorom dużo o niej wiadomo.

Program wystawy:

– „Masoneria – pierwszy stopień wtajemniczenia” wykład popularyzatorski Karoliny Tomczyk-Kozioł/ Zbiory Masońskie Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

– lekcje na ekspozycji dla szkół ponadpodstawowych

– oprowadzania kuratorskie dla publiczności

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 września, o g. 17.00, później o godzinie 18.00, odbędzie się wykład Karoliny Tomczyk-Kozioł Biblioteka UAM pt. “Masoneria – pierwszy stopień wtajemniczenia”.

więcej: