Cezary Leżeński

wolnomularstwo.pl

Cezary Leżeński, dr n. hum., absolwent filologii polskiej i Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Literat, autor 28 książek o tematyce wojskowej, literatury faktu, literatury pięknej oraz dla dzieci i młodzieży. Publicysta, dziennikarz, w latach 1969-1981 redaktor naczelny „Kuriera Polskiego”. W latach 90-tych założyciel i redaktor naczelny miesięcznika “Poland Today” wydawanego w siedmiu językach do 104 krajów. Podpułkownik rez. Wojska Polskiego. W latach 1972-1982 i od 1993 do śmierci – Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Honorowy Obywatel państwa Izrael i miasta Nowy Orlean (USA).

Wiceprezes Stowarzyszenia Mazurka Dąbrowskiego, wiceprezydent Rady Fundacji Młodej Polonii. Redaktor naczelny “Rocznika Mazurka Dąbrowskiego”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wolnomularz 30 stopnia, w latach 1998-2006 – prezydent Jurysdykcji a potem Federacji Polskiej Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego „Le Droit Humain”.

W okresie okupacji członek Szarych Szeregów. Jako kilkunastoletni chłopiec brał udział w Powstaniu Warszawskim (łącznik plutonu szturmowego Armii Krajowej, w batalionie Zaremba – Piorun). Ranny w czasie walk, odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 80-tych działacz opozycji demokratycznej. Wchodził w skład władz Stronnictwa Demokratycznego (członek Prezydium Centralnego Komitetu w latach 1990-1992).

Laureat wielu nagród i odznaczeń. Oprócz Krzyża Walecznych, odznaczony także m.in. Krzyżem Kawalerskim (1972), Komandorskim (1980) i Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1977). Kawaler Orderu Uśmiechu (1979). Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata (2001).

W ostatnim czasie główny bohater “afery ze św. Mikołajem” w Rabce. Ze względu na status Rabki jako “Miasta Dzieci Świata” (przyznany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu ze względu na rabczańskie uzdrowiska dla dzieci), C. Leżeński i Kapituła zainicjowali utworzenie w Rabce stałego polskiego przedstawicielstwa św. Mikołaja, które przyjmowałoby listy od dzieci do św. Mikołaja. Projektowi temu towarzyszył pomysł budowy w Rabce pomnika św. Mikołaja. Prawicowi radni wytropili wówczas, że za św. Mikołajem stoi mason i rozpoczęła się wielka nagonka antymasońska o groteskowym wymiarze.

Autor powieści, opowiadań, reportaży, tomiku wierszy , m.in.

Bez buławy. Generała „Grota” żołnierski los
Kwatera 139. Opowieść o Marszałku Rydzu Śmigłym
Czy Bóg był po stronie Niemców
Zostały tylko ślady podków
Zetrzyj z włosów pył bitewny. Wspomnienia żołnierzy warszawskiego Batalionu AK “Zaremba – Piorun”
Cezary Leżeński, – “O kawalerii polskiej XX wieku” – współautor Lesław Kukawski
Przez trzy granice: Polacy i Jugosłowianie na szlakach wojny i pokoju – współautor Ilija Marinković
Kolorowy świat mistrza Teofila
Bartek, Tatarzy i motorynka
Serii książek dla młodzieży o przygodach Jarka i Marka, m.in. Jarek i Marek bronią Warszawy, Jarek i Marek na tropie szpiega
Strachy z pałacowej wieży
Romanse siedmiu pokoleń
Nie ciągnij za brodę Św. Mikołaja
Masoni bez maski (2006)
Analfabeci istnienia
(tomik poezji)

Wpisał: Kamil Racewicz
23.10.2005.

więcej:

“Masoni bez maski”, Cezary Leżeński : [recenzja] – Tadeusz Cegielski (Ars Regia nr 17, 2007/2008)

Cezary Leżeński: Czy wolnomularzom potrzebny jest rytuał?

Cezary Leżeński (1930-2006) – wolnomularstwo.pl

Cezary Leżeński (1930-2006) – Tadeusz Cegielski (Ars Regia nr 17, 2007/2008)

Prace loży “Cezary Leżeński” w 10 rocznicę śmierci jej Patrona

Loża Cezary Leżeński – 10 rocznica powołania

Patronite wolnomularstwo