Loża Cezary Leżeński – 10 rocznica powołania

Loża Cezary Leżeński - 10 rocznica

28 września 2019, źródło: strona WWP

 

Dziś w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające powstanie loży Cezary Leżeński WWP. Poza specjalnymi pracami wolnomularskimi jej członkowie i członkinie zorganizowali wystawę poświęconą dziesięciu latom działalności Warsztatu.

Loża powstała 7 czerwca 2009 pod auspicjami Wielkiego Wschodu Polski. Pracuje w Rycie Szkockim Dawnym i Uznanym. Jest Lożą mieszaną. Należy do nurtu liberalnego i adogmatycznego.
Koncentruje się na pogłębianiu wiedzy społecznej, etycznej, filozoficznej, psychologicznej i artystycznej.

Jej celem jest samodoskonalenie i rozwój, praca na rzecz Ludzkości przy wykorzystaniu wolnomularskiej metody rozwoju osobistego.
Skupia wielu artystów różnych dziedzin. Warsztat pracuje w drugą środę każdego miesiąca o godzinie 18:00, w Warszawie.

Jej Patron Cezary Leżeński, (ur. 6 stycznia 1930 w Poznaniu, zm. 5 grudnia 2006 w Warszawie) – polski pisarz i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych, autor ponad 30 książek, w tym dla dzieci i młodzieży. Redaktor naczelny Kuriera Polskiego w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Założyciel, w latach 1976–1981 przewodniczący, a następnie w okresie 1992–2006 (do śmierci) kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Po jego wystąpieniu przed zgromadzeniem plenarnym ONZ w Nowym Jorku, Order został umiędzynarodowiony i uznany za jedyne dziecięce odznaczenie międzynarodowe.
Wieloletni wolnomularz, w latach 1998–2006 był prezydentem Polskiej Federacji Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego Le Droit Humain.