Wielki Wschód Francji

wolnomularstwo.pl, 05.06.2023, na zdjęciu siedziba główna WWF w Paryżu (16, rue Cadet)

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

Wielki Wschód Francji (fr. Grand Orient de France) – największa organizacja masońska we Francji, założona w 1773 roku. Jest drugą, co do starszeństwa, obediencją w Europie. Zrzesza największą liczbę członków wśród obediencji kontynentalnej Europy.
Wielki Wschód Francji przyczynił się do rekonstrukcji polskiej masonerii romańskiej po 1990 roku. Z jego inicjatywy powstały polskie loże (m.in. Nadzieja, Wolność Przywrócona, Europa, Trzech Braci i Gabriel Narutowicz). Większość z nich stała się założycielami Wielkiego Wschodu Polski – jedynie loża krakowska wybrała pozostawanie w strukturach WWF w Polsce. Z biegiem lat WWF w Polsce nie tylko nie zaprzestał działalności, ale rozwinął swoje struktury o nowe warsztaty,

Obecnie w ramach Wielkiego Wschodu Francji w Polsce funkcjonuje 6 lóż:1. Loża Nadzieja w Warszawie2. Loża Gabriel Narutowicz w Krakowie3. Loża Gwiazda Morza w Gdańsku4. Loża Braterstwo nad Olzą w Cieszynie5. Loża Kamień nad Łyną w Olsztynie6. Loża Recontre Fraternel 2022 w Warszawie (fancuskojęzyczna)
Funkcjonują także jako zaczątki Lóż trójkąty w Poznaniu, Koszalinie i Katowicach.
We wszystkich lożach WWF w Polsce (z wyjątkiem RF2022) prace toczą się w języku polskim, w jednym z rytów: Szkockim Dawnym i Uznanym, Francuskim i Szkockim Rektyfikowanym.
Wielki Wschód Francji przyjmuje na równych prawach kobiety i mężczyzn. Nie wymaga on od swoich członków deklaracji jakiejkolwiek wiary (przyjmuje się zarówno osoby wierzące, jak i agnostyków i ateistów). 
Szczególną rolę WWF przypisuje obronie wartości świeckiego państwa, a obrona laickości jest wpisana do Konstytucji jako fundament zasad społecznych WWF. Wypada także zauważyć, że cechą wyróżniającą Wielki Wschód Francji jest wyraźne zabieranie głosu w sprawach społecznych i politycznych – zarówno w odniesieniu do spraw krajowych, jak i europejskich.
Wielki Wschód Francji jest obediencją międzynarodową, mającą loże w wielu krajach europejskich (m.in. w Wielkiej Brytanii, Serbii, Bułgarii, Niemczech itp.). Z uwagi na wielkość organizacji, przedstawiciele wszystkich lóż spotykają się nie tylko na Konwentach (które odbywają się zwykle w Montpellier), ale także na Kongresach Regionalnych. Polskie loże WWF należą do Regionu XIV (Paryż i Europa Środkowa), w którym pracuje blisko 100 lóż. 
Wielki Wschód Francji pozostaje w bliskich i braterskich relacjach z działającymi na terenie Polski suwerennymi obediencjami: Wielkim Wschodem Polski, Zakonem Le Droit Humain oraz z Wielką Żeńską Lożą Francji.

Wielki Wschód Francji

Wielki Wschód Francji – film animowany

Wielki Wschód Francji – ulotka informacyjna po polsku (pdf)

Neufs Soeurs. Loża Woltera – Kamil Racewicz

Wielkie Kolegium Rytów – Karol Wojciechowski

O francuskiej masonerii dla polskich braci w fartuszkach – Kamil Racewicz i Tadeusz Andrzejewski

Ofensywa masonerii w UE na rzecz laickości

Opowieść o wolnomularzach awiniońskich – Mathieu Galtie

*

Zwierzenia byłego Wielkiego Mistrza WWF (Philippe Hubsch)

“Wolnomularstwo musi być odważne” – wywiad z Christophem Habas

Wolnomularstwo nie przyjmuje żadnych dogmatów – wywiad z Philippem Foussier

*

GRAND ORIENT OF FRANCE (FREEMASONRY.network – polski portal anglojęzyczny)