5 lat od ataku na Charlie Hebdo – Komunikat WWF

Komunikat prasowy Wielkiego Wschodu Francji z dnia 2 września 2020 r. – Proces w sprawie zamachów ze stycznia 2015 r..

Z okazji rozpoczęcia w dniu 2 września 2020 r. historycznego procesu w sprawie ataku na redakcję Charlie Hebdo, Montrouge i Hyper Cacher porte de Vincennes w styczniu 2015 r., Grand Orient de France pragnie jeszcze raz uczcić pamięć ofiar, wesprzeć ocalałych i ich bliskich oraz zdecydowanie wzmocnić republikańską i świecką dewizę afirmacją “Je suis Charlie” (Jestem Charlie).

Przez ostatnie pięć lat kwestie podniesione przez falę ataków, które pogrążyły naród w żałobie, są nadal aktualne i wzywają wszystkich obrońców uniwersalistycznych zasad świeckich i republikańskich do zachowania czujności i kontynuowania wszelkich prac, refleksji i działań zmierzających do wzmocnienia tych zasad.

Tak, we Francji wolność słowa jest nadal zagrożona, tak, dziennikarze Charlie Hebdo nadal żyją pod stałą ochroną policyjną, tak, fundamentaliści islamscy nadal sprawiają, że ich wsteczna i zabójcza dla wolności osobistych wizja świata przeważa w wielu dziedzinach życia społecznego.

Spadkobiercy Oświecenia i walki o emancypację, które naznaczyły ostatnie trzy wieki, masoni Wielkiego Wschodu Francji zawsze będą Charlie. Paryż, dnia 02 września 2020 r.

(tłumaczenie: Pierre Quamiegne)