200 lat temu umarł Napoleon. Czy był “masońskim cesarzem”?

200 lat temu umarł Napoleon. Czy był "masońskim cesarzem"?

źródło: Białoruska loża Michała Kleofasa Ogińskiego

(…) Pomimo ciągnących się do dziś kontrowersji , Napoleon Bonaparte jest niewątpliwie jedną z najbardziej znaczących postaci w historii. Już wiele pokoleń Francuzów jest pełnych podziwu, dumy i niesłabnącego zainteresowania studiowaniem życia “małego kaprala”, który został cesarzem.
Czy Napoleon był wolnomularzem? Historycy nie dysponują dokumentem, który mógłby to potwierdzić, ale wiele niezaprzeczalnych faktów świadczy o niezwykłej bliskości Napoleona z masonerią. Co więcej, to właśnie dzięki Napoleonowi masoneria rozprzestrzeniła się w Europie i stała się zjawiskiem masowym. Przekształcił on masonerię z tajnego stowarzyszenia, jakim była wcześniej, w niemal oficjalną religię państwową, jednocząc wszystkie francuskie loże wokół Wielkiego Wschodu.

Na Korsyce Bonaparte dorastał w otoczeniu masonów – w końcu jego ojciec i wszyscy trzej bracia byli masonami. Nie ma wątpliwości, że w rodzinie cały czas mówiło się o masonerii.

  • Najmłodszy z braci, Jerome Bonaparte (1784-1860) został inicjowany do masonerii w wieku 17 lat w Loży Mir we wschodnim Tulonie. Jego kariera rozwinęła się błyskawicznie. Rok później, w 1801 r., został Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Matki Westfalii, a w 1807 r. Napoleon uczynił go królem.
  • Starszy brat, Józef Bonaparte (1768-1844), został inicjowany w loży La Parfaite Sincérité (Doskonała Szczerość) na Wschodzie Marsylii. W 1804 r. został Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Francji i królem Neapolu, a następnie królem Hiszpanii.
  • Wreszcie, Ludwik Bonaparte (1778-1846), ojciec przyszłego Napoleona III, służył jako zastępca Wielkiego Mistrza od 1803 do 1806 roku, zanim zastąpił go Jean-Jacques Regis Cambasseres.
  • Żona Napoleona, cesarzowa Józefina de Beauharnais (1763-1814), została inicjowana do loży żeńskiej w Strasburgu i przez pewien czas pełniła funkcję Wielkiego Mistrza.
  • Eugeniusz de Beauharnais, jedyny syn Józefiny z jej pierwszego małżeństwa, w wieku 24 lat, po otrzymaniu tytułu wicekróla Włoch od ojczyma, stał się założycielem Wielkiego Wschodu Włoch i Rady Najwyższej Włoch.
  • Nic dziwnego, że pod tym przywództwem zarówno wojskowi, jak i cywile chcieli przy najbliższej okazji wstąpić w szeregi wolnomularzy. Masonami było dwudziestu dwóch z trzydziestu marszałków Napoleona, pięciu z sześciu członków Cesarskiej Rady Wojskowej i sześciu z dziewięciu ministrów w rządzie.

Rządy Bonapartego stały się złotym okresem dla masonerii we Francji. W ciągu 18 lat, kiedy był u władzy, liczba lóż masońskich we Francji wzrosła z 300 do 1220, z czego dużą część stanowiły loże wojenne.

przeczytaj więcej na stronie białoruskiej loży Michała Kleofasa Ogińskiego:

Dodaj komentarz