Francja – udaremniono atak neonazistów na lożę masońską

Francja - udaremniono atak neonazistów na lożę masońską

źródło: AFP, tłumaczenie Pierre Quamiegne (Instytut Sztuka Królewska w Polsce)

Sześciu członków neonazistowskiej grupy, podejrzanych o planowany atak na lożę masońską, zostało aresztowanych we wtorek 4 maja we wschodniej Francji. Trzech z nich zostało przedstawionych antyterrorystycznemu sędziemu śledczemu, postawiono im zarzuty i osadzono w areszcie.

Kim są podejrzani?

Podejrzani to czterech mężczyzn i dwie kobiety. Zostali oni aresztowani we wtorek w regionach Doubs i Bas-Rhin, powiedziało źródło sądowe i źródło bliskie sprawie.

Po ich zatrzymaniu Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna (Pnat), która w lutym 2021 roku wszczęła wstępne śledztwo w sprawie działalności tego ultraprawicowego ugrupowania o nazwie “Honor i Naród”, postanowiła powierzyć śledztwo antyterrorystycznym sędziom śledczym.

Trzech podejrzanych – dwóch mężczyzn w wieku 29 i 56 lat oraz 53-letnia kobieta – trafiło do aresztu. Pozostałe trzy osoby, również dwóch mężczyzn i kobieta, zostały zwolnione bez wnoszenia oskarżenia na tym etapie.

O co są podejrzani?

Według źródła bliskiego sprawie, oskarżeni są podejrzani o to, że chcieli przygotować brutalną akcję, potencjalnie przeciwko loży masońskiej. Projekt nie wydawał się jednak bliski realizacji. Podejrzani badali możliwe materiały wybuchowe i szukali możliwości ich wykorzystania. Podczas przeszukania znaleziono neonazistowskie pisma. Według źródła bliskiego sprawie, niektóre z tych osób były w kontakcie z Rémy Dailletem, postacią francuskiego ruchu spiskowego mieszkającą w Malezji. Mężczyzna jest podejrzany o pomoc w zorganizowaniu porwania w kwietniu małej Mii, która została odnaleziona pięć dni później. W ramach tego śledztwa wydano międzynarodowy nakaz aresztowania byłego szefa MoDem w Haute-Garonne, który został wyrzucony z centrowej partii w 2010 roku.

AFP

Przeczytaj więcej na stronie AFP:

2 thoughts on “Francja – udaremniono atak neonazistów na lożę masońską”

  1. Najlepszym i jedynym lekarstwem na naeonazistow jest seria z pistoletu maszynowego . Klasznikow. Z Nazizmem sie nie dyskutuje, do nazistow sie strzela, chyba ze chcecie powtorke czasow Hitlera i tragedii.

    1. Tak drastyczne rozwiązania, sugestie użycia pistoletu, sprawiają że staniesz się do nich podobny i sam będziesz rozumował tak jak oni oraz kierował się zasadą agresji. Jeśli o mnie mowa, to nie chcę Stalina czy Hitlera w wersji 2.0, dlatego zasugeruję cywilizowane rozwiązanie przyjęte w wielu krajach, zwane więzieniem.

Dodaj komentarz