Nowy film dokumentalny o amerykańskiej masonerii

Nowy lokalnie wyprodukowany film dokumentalny rzuca światło na tradycje związane z masonerią.

źródło: Smiley Pete, Tanzi Merritt, 2 września 2022.


Nowy, lokalnie wyprodukowany, film dokumentalny rzuca światło na tradycje związane z masonerią.

Świat jest zafascynowany tym, co tajemnicze i mityczne, i z tego i innych powodów Bractwo Masonów zawładnęło wyobraźnią wielu. Jako organizacja członkowska, wiele wydarzeń i rytuałów masonerii jest dostępnych tylko dla członków, przyczyniając się do powstania całunu tajemnicy, który narósł wokół organizacji.

Choć organizacja istnieje od wieków, w ostatnich latach liczba członków spadła, a wielu z nich uważa, że organizacja jest źle przedstawiana w kulturze popularnej. Mając to na uwadze, lokalny mason i filmowiec Brian T. Evans, właściciel BT Media Productions, skorzystał niedawno z okazji, aby wykorzystać swoje umiejętności zawodowe do obalenia mitów i wyjaśnienia nieporozumień dotyczących organizacji, dokumentując jeden z jej charakterystycznych rytuałów w filmie dokumentalnym “The Masonic Table – The Art of Dining in Freemasonry”, dostępnym obecnie do streamingu na Amazon Prime.

Evans, który jest członkiem Lexington Lodge nr 1, wyjaśnił, że pomysł na film powstał podczas pandemii. Po uświadomieniu sobie w 2020 roku, że organizacja nie będzie mogła zorganizować dorocznej uroczystej rady, jednego z najbardziej oczekiwanych przez grupę dorocznych wydarzeń, pojawił się pomysł, aby skierować energię na kreatywny i edukacyjny projekt, który pomógłby zachować i udokumentować szczegóły masońskiej tradycji.

“Zdecydowaliśmy w tym czasie, że chcemy nagrać produkcję, która pokaże światu – masonom i innym – jak robimy Festive Board, i niektóre z zakulisowych prac”, powiedział Evans. “Pomyśleliśmy, że będzie to świetna okazja, aby to zaprezentować”.

Sfilmowany w lipcu 2021 roku w Spindletop Hall, film dokumentuje tradycyjne masońskie toasty, pieśni i inne rytuały Dorocznego Festive Board, tradycji związanej z masonerią od czasu oficjalnego zainicjowania organizacji w 1700 roku.

“Masoneria została pierwotnie zorganizowana w 1717 roku, a nasza loża została utworzona w Lexington w 1788 roku” – wyjaśnia Evans. “Byliśmy uformowaną lożą, zanim Kentucky było stanem. W tamtych czasach masoni zbierali się razem i urządzali wielkie uczty”.

Evans zauważył, że dzisiaj wielu masonów nie jest tak wyedukowanych w zakresie historii masonerii jak w przeszłości.

“Nie każda loża organizuje Festyn – to trochę zagubiona tradycja” – powiedział. Chcieliśmy dostarczyć element edukacyjny, aby pomóc innym lożom masońskim dowiedzieć się nieco więcej o ich historii”.

Film okazał się sukcesem BT Media Productions, oddziału BT Web Group. BT Media Productions działa od trzech lat, a “The Masonic Table” – pierwszy film dokumentalny tej organizacji – zdobył nagrodę za najlepszy montaż na Crown Point International Film Festival w Chicago.

Zwycięstwo jest szczególnie miłe, biorąc pod uwagę, że cały materiał filmowy został nakręcony w ciągu jednej 18-godzinnej sesji przy zasadniczo zerowym budżecie, powiedział Evans.

“Zebraliśmy niewielką ilość pieniędzy od sponsorów z innych lóż, ale nie mogliśmy wynająć miejsca na filmowanie na dłużej niż jeden dzień. Musieliśmy zebrać wszystkich mężczyzn i ekipę razem, uchwycić wiele ujęć, a ponieważ było to wydarzenie na żywo, był to niezwykle wymagający proces” – wyjaśnił.

“To było bardzo dużo w krótkim czasie, ale udało się. Jesteśmy całkiem dumni.”

Podczas gdy edukacja dla innych masonów była jedną z sił napędowych dla filmu dokumentalnego, twórcy są przekonani, że ten film nie jest tylko dla masonów.

“Publiczność jest dwojaka – publiczność, która chce wiedzieć więcej o masonerii, oraz masoni, którzy chcą wiedzieć jak zorganizować taką uroczystość jak ta,” powiedział Evans.

więcej:

Dodaj komentarz