Radio Gdańsk, 17 grudnia 2022
Miesiąc: grudzień 2022
Prace Janowe polskich lóż Wielkiej Żeńskiej Loży Francji
wolnomularstwo.pl, 17 grudnia 2022
Kilka godzin temu odbyła się piękna ceremonia “Św. Jana Zimowego” celebrowana przez Siostry (Loża Prometea i Loża Gaja Aeterna).
W świątyni przystrojonej jemiołą i gałązkami świerkowymi oddawałyśmy i oddawaliśmy się refleksji nad faktem, że gdy ciemności są najgłębsze, wciąż trwa nadzieja na powrót światła…
Gabriel Narutowicz – 100 rocznica śmierci
wolnomularstwo.pl, 16 grudnia 2022
100 lat temu zginął Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent RP, wolnomularz.
Siostry z lóż Prometea i Gaja Aeterna WŻLF, siostry i bracia z lóż Wielkiego Wschodu Polski oraz Wielkiej Loży Kultur i Duchowości złożyli dziś pod jego warszawskim pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.
Pierwszy prezydent Rzeczypospolitej był wolnomularzem, należał do loży Wolność Przywrócona (wówczas w strukturach WLNP).
100 rocznica zaprzysiężenia Gabriela Narutowicza na prezydenta
9 grudnia 2022, źródło: Gwiazda Morza, loża wolnomularska w Gdańsku
9 grudnia 1922 roku pierwszym Prezydentem odradzającej się z popiołów Rzeczypospolitej został Gabriel Narutowicz.Urodził się na Żmudzi. Od najmłodszych lat wyrastał w atmosferze nowoczesnego patriotyzmu, skupionego nie tylko na szacunku dla przeszłości, ale i patrzącego w przyszłość. Wielką rolę w jego wychowaniu odegrała matka, której mądre rady ukształtowały charakter Narutowicza. Z rodzinnego domu wyniósł on ideały Tolerancji i szacunek dla humanistycznych wartości Oświecenia.Przyszły prezydent studiował w Petersburgu i Zurychu, gdzie był zaangażowany w działania niepodległościowe, co zresztą uniemożliwiło mu powrót do kraju. Prawdopodobnie jednak właśnie w Szwajcarii związał się z wolnomularstwem. Otaczał go niezwykły szacunek i uznanie dla jego osobowości, wiedzy i pracowitości. Warto dodać, że Narutowicz uzyskał specjalne pozwolenie rządu Szwajcarii pozwalające mu na łączenie stanowiska kierownika katedry na politechnice z pracą w przemyśle.Był człowiekiem na wskroś dobrym, tolerancyjnym i wrażliwym. Żywił szacunek dla osób religijnych, ale sam pozostawał…
więcej:
Uchodźcy z Ukrainy – ponad 1 milion funtów pomocy od masonów
essexmagazine.co.uk, źródło 450 FM, grudzień 2022
Tysiące ukraińskich uchodźców mieszkających w społecznościach w całej Anglii i Walii otrzyma praktyczne wsparcie dzięki grantowi w wysokości 500 000 funtów od Masońskiej Fundacji Charytatywnej (MCF), we współpracy z UK Community Foundations.
Dotacja jest następstwem podobnego grantu w wysokości 500 000 funtów w kwietniu tego roku dla brytyjskiego Czerwonego Krzyża, UNICEF-u i innych organizacji pracujących z ukraińskimi uchodźcami na miejscu na Ukrainie, w Polsce, Rumunii i Mołdawii. Osobna darowizna w wysokości 50 tys. funtów została przekazana tuż po inwazji rosyjskiej w lutym. Masoni od początku wojny przekazali ponad 1 mln funtów na rzecz ukraińskich uchodźców.
W ramach nowego programu grantowego 10 fundacji społecznych będzie wspierać lokalne organizacje charytatywne i społeczne, które aktywnie udzielają natychmiastowego wsparcia uchodźcom przybywającym z Ukrainy, a także te, które rozwijają długoterminowe wsparcie dla integracji Ukraińców już tu przebywających. Od rozpoczęcia wojny w lutym do Wielkiej Brytanii przybyło prawie 150 tys. Ukraińców.
Dotacja Masońskiej Fundacji Charytatywnej jest finansowana przez masonów, ich rodziny i przyjaciół, z całej Anglii i Walii.
Masoński jarmark świąteczny w Exeter
Z devonlive.com, zdjęcie: Alex Richards, źródło 450 FM
Masoński Jarmark Świąteczny w Exeter, w angielskim hrabstwie Devon, odbędzie się w różnych miejscach w centrum miasta.
od 26 listopada do 18 grudnia. W sobotę 10 grudnia towarzyszące mu wydarzenia odbędą się w Świątyni Masońskiej przy Gandy Street. Zwiedzający będą mogli podziwiać kreacje sprzedawców, jednocześnie wsiąkając w tajemnice masonów i ich świątyni.
“Odwiedzający będą mogli zapytać wolnomularzy o ich utajony świat, odkrywając jednocześnie ciekawe oferty i nietypowe prezenty….
W świecie dawnych szczecineckich masonów – wystawa od 8.12
źródło: Muzeum Regionalne w Szczecinku