wolnomularstwo.pl, 8 maja 2025
Miesiąc: maj 2025
W Toruniu o masonach – na luzie i z humorem
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu, 8 maja 2025

Wystawa o masonerii w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
Marcin Jaksoń, Portal powiatowa.info, 29 kwietnia/8 maja 2025
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprasza na nową wystawę. Jej otwarcie zaplanowano na 8 maja, na godzinę 17.
Na wystawie “Wolnomularstwo / masoneria – zasady, historia, współczesność” prezentowane są plansze z informacjami historycznymi, pocztem wybranych wolnomularzy polskich oraz informacjami o zasadach i celach ruchu. W gablotach zaprezentowana zostanie polskojęzyczna literatura z przełomu XIX i XX wieku oraz przedmioty związane z wolnomularstwem. Na wystawie prezentowane będą również grafiki inspirowane wolnomularskim symbolizmem sposobem postrzegania świata.
Wystawę będzie można oglądaćdo lipca.
Organizatorem wystawy jest współczesne stowarzyszenie wolnomularskie Wielki Wschód Polski, Instytut Sztuka Królewska w Polsce.
uaktualnienie 8 maja:
Od dzisiaj w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oglądać można wystawę „Wolnomularstwo/masoneria – zasady, historia, współczesność”.
W otwarciu wystawy uczestniczył Tomasz Szmagier, w latach 2011-2015 Wielki Mistrz loży Wielki Wschód Polski, który zaprezentował zebranym podstawowe informacje o historii i teraźniejszości wolnomularstwa. W lożach współpracować mogą osoby w różnym wieku, o różnym poglądach. Zebranych interesowała m.in. możliwość przyjęcia do loży kobiet. Okazuje się, że jest z tym różnie, ale w wielu lożach kobiety mogą być pełnoprawnymi uczestniczkami. W lożach wolnomularze wymieniają się wiedzą, jest to bowiem metoda rozwoju człowieka, stawania się lepszym.
Historia polskiej masonerii jest skomplikowana m.in. przez zabory. Współczesne polskie loże nawiązują do tradycji m.in. lóż z niemieckich miast, które obecnie są w granicach Polski.
Częścią ekspozycji są stroje. Obowiązkowymi elementami jest fartuch i białe rękawiczki. Oba elementy mają wymiar symboliczny. Wygląd fartucha świadczył o pozycji masona w danej loży.
Wśród uczestników spotkania pojawiło się zainteresowania sposobem przystąpienia do loży. Procedura nie jest łatwa i krótka, ale możliwa prawie dla każdego. Opiera się o rozmowy z mistrzem oraz innymi członkami. Wybrany kandydat musi też przejść inicjację.
W budynku zajmowanym obecnie przez Muzeum Tkactwa w latach 20. i 30. XX wieku siedzibę miała loża Johannis-Loge zum innigen Verein am Riesengebirge im Orient von Landeshut. Na fasadzie kamienicy pozostał wolnomularski symbol (cyrkiel i węgielnica).
dowiedz się więcej i obejrzyj fotografie z wystawy:
