Z pochodzenia Żyd, najpewniej wolnomularz, bez wątpienia szpieg i diabli wiedzą, co jeszcze

Z pochodzenia Żyd, najpewniej wolnomularz, bez wątpienia szpieg i diabli wiedzą, co jeszcze

Andrzej Brzeziecki, Gazeta Wyborcza, 28 lipca 2023

Józef Retinger zaangażował się w projekt, któru dziś nazywa się Unią Europejską. Działał za kulisami wielkiej polityki. Gdyby był Brytyjczykiem, byłby powszechnie znany. I ceniony.

W Polsce mało kto wie o człowieku, którego życiorys starczyłby na obdzielenie kilku ludzi, a oni i tak pod koniec życia mieliby prawo powiedzieć, że mieli wiele przygód. Józef Retinger ma swoją ulicę w Będzinie, w Krakowie jest na ul. Wiślnej poświęcona mu tablica, ale nawet w tym, bądź co bądź jego rodzinnym mieście nie bardzo się o nim pamięta.

Józef Retinger, postać demoniczna

Urodzony w 1888 r. Retinger o mały włos nie został jezuitą – ale zrezygnował z zakonnej kariery. Wybrał naukę i politykę. Zrobił doktorat, przyjaźnił się albo chociaż znał z ludźmi, o których na pewno słyszeliśmy – Joseph Conrad, Winston Churchill, Anthony Eden, oraz z całym legionem innych wybitnych postaci. Conrad zresztą inspirował się w swej twórczości postacią Retingera. W czasie I wojny światowej angażował się w działalność niepodległościową. Zaprzyjaźniony z gen. Władysławem Sikorskim, w czasach II RP nie pałał miłością do sanacji, a niechęć ta była szczerze odwzajemniana…

przeczytaj więcej:

wyborcza