(źródło: zespół wolnomularstwo.pl, wikipedia, 29.07.2019)
Miesiąc: lipiec 2019
Buzz Aldrin – wolnomularz na Księżycu
(źródło: redakcja wolnomularstwo.pl, 2019.07.20)
Dokładnie 50 lat temu – 20 lipca 1969 roku pierwszy (i jak dotąd jedyny) raz ludzie wylądowali na Księżycu. Jednym z trzech astronautów biorących udział w misji Apollo 11 był Buzz Aldrin – wolnomularz, posiadacz 33 stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego.
Niewielu wie o tym, że w podróż na Księżyc zabrał ze sobą mały sztandar Rady Najwyższej 33 stopnia Jurysdykcji Południowej.
Edwin Eugene “Buzz” Aldrin, Jr. (ur. 20 stycznia 1930 r.) jest członkiem loży Clear Lake Lodge No. 1417, AF&AM w Seabrook, w stanie Texas, oraz loży Montclair Lodge # 144 w New Jersey.
.
Zobacz też:
Rewolucja Francuska a wolnomularstwo
(Tomasz Krok, historia.org.pl, 11 kwietnia 2013)
Wpływ wolnomularstwa na ideologię rewolucji francuskiej
Celem pracy jest wskazanie wpływów idei wolnomularskiej na skodyfikowanie wytworu prawnego Rewolucji francuskiej jakim była Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela poprzez porównanie jej z częścią konstytucji Andersona zatytułowaną Old Charges, czyli statutem organizacyjnym wolnomularzy.
Rys historyczny wolnomularstwa do roku 1722
Początki wolnomularstwa łączyć należy z XIV wiecznymi cechami-korporacjami, a później lożami kamieniarzy angielskich oraz szkockich murarzy, rzeźbiarzy oraz architektów. Organizacje te miały stać na straży tajemnicy profesji tej szczególnej grupy zawodowej dzięki której możliwe było wznoszenie imponujących budowli (kościołów, zamków). Loże posiadały więc charakter utylitarny – miały utrzymać monopol zawodowy (taki cel przyświecał zresztą niektórym cechom rzemieślniczym). Należy bowiem przyjąć tu za aksjomat realia dawnych czasów, w których umiejętność wznoszenia budowli była znana jedynie nielicznym i wiązała się z pewnego rodzaju sacrum, w czasach, gdy znakomita większość społeczeństwa była niepiśmienna.
Podstawową kwestią odróżniającą lożę muratorską od innych cechów rzemieślniczych był fakt, iż nie była ona tylko organizacją zawodową, lecz także moralno-obyczajową przekazującą uniwersalne wartości swoim członkom. Od „zwykłych” instytucji skupiających rzemieślników murarstwo odróżniało się także tym, że nie ograniczało się tylko do jednego miasta lub państwa, lecz było rozgałęzione na tyle, iż można mówić o swoistym kosmopolityzmie, ponieważ korporacje muratorskie były organami niezależnymi od podmiotów prawnych (takich jak właśnie państwo czy…
Reklamy na portalu wolnomularstwo.pl
(źródło: zespół wolnomularstwo.pl, 08.07.2019)
Szanowni Czytelnicy,
Wczoraj wprowadziliśmy do naszego portalu reklamy. Decyzja ta była wymuszona rosnącymi kosztami utrzymania strony. Te koszty to między innymi miejsce na serwerze, ale także np. koszt płatnych “wtyczek” do jej obsługi (ostatnio wtyczki mailingowej – w związku z tym, że przekraczamy właśnie 2.000 odbiorców naszych e-maili, musimy wykupić płatną wersję tego oprogramowania).
Chcemy jednak, by ta zmiana nie stała się dla Państwa w żadnej mierze uciążliwa, dlatego będziemy dbać o to, by reklamy nie były nachalne, a ich treść odsyłała do produktów i usług, które faktycznie mogą Was zainteresować.
Jednocześnie zachęcamy do klikania i kupowania, każdy zakup w promowanych na naszej stronie sklepach – bezpośrednio po kliknięciu jego reklamy na naszej stronie – generuje drobny przychód, który wspomoże nas w dalszej pracy na rzecz rzetelnego informowania o historii i współczesności polskiego i światowego wolnomularstwa.
Życzymy miłego dnia
Klaus Giza-Dąbrowski
redaktor naczelny