Odszedł Zbigniew Grabowski

(źródło: zespół wolnomularstwo.pl, wikipedia, 29.07.2019)

Wczoraj zmał Zbigniew Grabowski, jeden z bardziej znanych odnowicieli masonerii w Polsce po roku 1989.

Urodzony 8 marca 1930 w Warszawie. Ukończył Liceum im. Hugona Kołłątaja w Warszawie. Następnie w 1950 podjął studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Warszawskiej. Od tego samego roku należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Studia ukończył w 1954 jako inżynier budownictwa lądowego w zakresie mechaniki gruntów i fundamentowania. Od 1953 pracował w Politechnice Warszawskiej, w 1956 uzyskał stopień magistra inżyniera budownictwa przemysłowego. W 1964 na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej obronił doktorat zrealizowany pod kierunkiem profesora Zenona Wiłuna. W 1967 uzyskał habilitację. W 1970 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1975 profesorem zwyczajnym.

W roku 1970 objął kierownictwo utworzonego w wyniku reorganizacji uczelni Instytutu Dróg i Mostów w strukturze Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W roku 1985 powołany na rektora Politechniki Warszawskiej. Funkcję tę pełnił do 1988. Od 14 października 1988 do 12 września 1989 był ministrem-kierownikiem Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń w rządzie Mieczysława Rakowskiego. Był również członkiem Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim z ramienia PZPR. Rektor Politechniki Warszawskiej, minister-kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń w rządzie Mieczysława Rakowskiego, członek Egzekutywy KZ PZPR w Politechnice Warszawskiej w latach 1965-1973, sekretarz KZ PZPR do stycznia 1971 roku, członek Egzekutywy Komitetu Warszawskiego PZPR od stycznia 1984 roku do października 1989 roku, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał między innymi Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz wiele odznaczeń branżowych i resortowych.

Zbigniew Grabowski od 1990 r. należał do loży ‘Nadzieja’ (Lille/Warszawa), pierwotnie utrzymywanej w strukturach Wielkiego Wschodu Francji, od 1997 należącej do Wielkiego Wschodu Polski, od 2016 r. do Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej (w 2021 r., po samorozwiązaniu WWRP, loża ta powróciła na łono Wielkiego Wschodu Francji). Od 1991 r., z roczną przerwą, do śmierci Zbigniew Grabowski był Czcigodnym Mistrzem (przewodniczącym) loży ‘Nadzieja’. 5 XI 2010 r. został podniesiony do 33° i Ostatniego Stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego i wszedł do Rady Najwyższej Polski RSDiU przy WWP. Był wieloletnim przewodniczącym kapituły wyższych stopni Rytu Francuskiego ‘Sokrates’ i Wielkiej Kapituły Generalnej Rytu Francuskiego Wielkiego Wschodu Polski. W 2016 r. został jednym z założycieli WWRP i (aż do śmierci w 2019 r.) był jego pierwszym Wielkim Mistrzem.

Redakcja naszego portalu przesyłą rodzinie i wspólpracownikom kondolencje i wyrazy współczucia.

Buzz Aldrin – wolnomularz na Księżycu

(źródło: redakcja wolnomularstwo.pl, 2019.07.20)

 

Dokładnie 50 lat temu – 20 lipca 1969 roku pierwszy (i jak dotąd jedyny) raz ludzie wylądowali na Księżycu. Jednym z trzech astronautów biorących udział w misji Apollo 11 był Buzz Aldrin – wolnomularz, posiadacz 33 stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego.

Niewielu wie o tym, że w podróż na Księżyc zabrał ze sobą mały sztandar Rady Najwyższej 33 stopnia Jurysdykcji Południowej.

Buzz Aldrin - wolnomularz na Księżycu

Edwin Eugene “Buzz” Aldrin, Jr. (ur. 20 stycznia 1930 r.) jest członkiem loży Clear Lake Lodge No. 1417, AF&AM w Seabrook, w stanie Texas, oraz loży Montclair Lodge # 144 w New Jersey.

.

Zobacz też:

Rewolucja Francuska a wolnomularstwo

(Tomasz Krok, historia.org.pl, 11 kwietnia 2013)

Wpływ wolnomularstwa na ideologię rewolucji francuskiej

Celem pracy jest wskazanie wpływów idei wolnomularskiej na skodyfikowanie wytworu prawnego Rewolucji francuskiej jakim była Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela poprzez porównanie jej z częścią konstytucji Andersona zatytułowaną Old Charges, czyli statutem organizacyjnym wolnomularzy.

Rys historyczny wolnomularstwa do roku 1722

Początki wolnomularstwa łączyć należy z XIV wiecznymi cechami-korporacjami, a później lożami kamieniarzy angielskich oraz szkockich murarzy, rzeźbiarzy oraz architektów. Organizacje te miały stać na straży tajemnicy profesji tej szczególnej grupy zawodowej dzięki której możliwe było wznoszenie imponujących budowli (kościołów, zamków). Loże posiadały więc charakter utylitarny – miały utrzymać monopol zawodowy (taki cel przyświecał zresztą niektórym cechom rzemieślniczym). Należy bowiem przyjąć tu za aksjomat realia dawnych czasów, w których umiejętność wznoszenia budowli była znana jedynie nielicznym i wiązała się z pewnego rodzaju sacrum, w czasach, gdy znakomita większość społeczeństwa była niepiśmienna.

Podstawową kwestią odróżniającą lożę muratorską od innych cechów rzemieślniczych był fakt, iż nie była ona tylko organizacją zawodową, lecz także moralno-obyczajową przekazującą uniwersalne wartości swoim członkom. Od „zwykłych” instytucji skupiających rzemieślników murarstwo odróżniało się także tym, że nie ograniczało się tylko do jednego miasta lub państwa, lecz było rozgałęzione na tyle, iż można mówić o swoistym kosmopolityzmie, ponieważ korporacje muratorskie były organami niezależnymi od podmiotów prawnych (takich jak właśnie państwo czy…

 

 

Reklamy na portalu wolnomularstwo.pl

(źródło: zespół wolnomularstwo.pl, 08.07.2019)

Szanowni Czytelnicy,

Wczoraj wprowadziliśmy do naszego portalu reklamy. Decyzja ta była wymuszona rosnącymi kosztami utrzymania strony. Te koszty to między innymi miejsce na serwerze, ale także np. koszt płatnych “wtyczek” do jej obsługi (ostatnio wtyczki mailingowej – w związku z tym, że przekraczamy właśnie 2.000 odbiorców naszych e-maili, musimy wykupić płatną wersję tego oprogramowania).
Chcemy jednak, by ta zmiana nie stała się dla Państwa w żadnej mierze uciążliwa, dlatego będziemy dbać o to, by reklamy nie były nachalne, a ich treść odsyłała do produktów i usług, które faktycznie mogą Was zainteresować.
Jednocześnie zachęcamy do klikania i kupowania, każdy zakup w promowanych na naszej stronie sklepach – bezpośrednio po kliknięciu jego reklamy na naszej stronie – generuje drobny przychód, który wspomoże nas w dalszej pracy na rzecz rzetelnego informowania o historii i współczesności polskiego i światowego wolnomularstwa.

Życzymy miłego dnia

Klaus Giza-Dąbrowski
redaktor naczelny