WL Nowego Jorku – procedury w czasach pandemii

WL Nowego Jorku - procedury w czasach pandemii

źródło: Freemasons for Dummies, 9 lutego 2021, na zdjęciu WM William Sardone

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

Komisja Orzecznictwa Wielkiej Loży Nowego Jorku wypowiedziała się na temat dopuszczalności zmiany terminu dorocznego zebrania przez Wielkiego Mistrza Williama Sardone na rok 2021 z powodu ograniczeń pandemicznych dotyczących spotkań dużych grup.

Ponieważ stan Nowy Jork zezwala obecnie na zebrania tylko małych grup, ogłoszenie WM Sardone’a wyszczególniło plan otwarcia dorocznej Komunikacji 3 maja i oficjalnego przyjęcia wszystkich raportów komitetów bez podejmowania działań. Następnie Wielki Mistrz zawezwie zebranych od pracy do odpoczynku, dopóki stan nie zezwoli na zebrania większych grup, można mieć nadzieję, że w późniejszym okresie roku. Kiedy to nastąpi, zebranie zostanie zwołane z powrotem do pracy w celu głosowania by zatwierdzić sprawozdania i dokonać wyboru oficerów. Komisja Orzecznictwa aprobuje tę decyzję.

Nie różni się ona od sposobu, w jaki wiele jurysdykcji zezwala lożom na otwarcie Loży Żałobnej na początku każdego roku w celu przeprowadzenia uroczystości żałobnych dla zmarłych wolnomularzy. Loża Żałobna zostaje otwarta, po czym zawezwana do odpoczynkupozostając w zawieszeniu przez cały rok, zamiast wymagać od loży zebrania się, otwarcia, udania się do domu pogrzebowego, przeprowadzenia nabożeństwa, powrotu do loży i zamknięcia spotkania. Protokoły Loży Żałobnej na koniec roku zawierają listę wszystkich braci, którzy odeszli na Wieczny Wschód.

Komitet zajął się kwestią konstytucyjności elektronicznej technologii typu Zoom, używanej podczas sesji Wielkiej Loży:
“Istnieje duże zainteresowanie wprowadzeniem technologii telekonferencyjnej dla naszej dorocznej komunikacji. Komisja Prawna popiera przyjęcie takiej technologii, uznając, że jest szczególnie użytecznym narzędziem. Jednakże w obecnych Konstytucjach nie ma przepisu zezwalającego na jej użycie podczas Dorocznej Komunikacji Wielkiej Loży. Wielki Mistrz powierzył Wielce Czcigodnemu Richardowi J. Kesslerowi, Zastępcy Wielkiego Mistrza, zadanie przedstawienia propozycji zmian w Konstytucjach pozwalających na użycie tej technologii w sytuacjach nadzwyczajnych.
Choć dla wielu masonów to wszystko jest mało pasjonujące, ale warto zwrócić uwagę, że dzieje się po sytuacji, do której doszło w Południowej Karolinie i jej problemu dotyczącego wirtualnych spotkań, jak również jest przykładem dla innych wielkich lóż, jak w roku 2021 praca wolnomularska rozwija się mimo ciągłych ograniczeń związanych z pandemią nałożonych przez stanowe i lokalne rządy.

przeczytaj więcej na stronie Freemasons for Dummies:

zobacz też:

1 thought on “WL Nowego Jorku – procedury w czasach pandemii”

Dodaj komentarz