Wielka Loża Tradycyjna i Symboliczna Opéra (GLTSO) – doroczny Konwent

Wielka Loża Tradycyjna i Symboliczna Opéra (GLTSO) - doroczny Konwent

źródło: GLTSO, tłumaczenie Pierre Quamiegne, 05.05.2021

Masoni - 555 ilustracji: Przedmowa Klausa Dąbrowskiego

Wielka Loża Tradycyjna i Symboliczna Opéra (GLTSO) zorganizowała swój doroczny konwent w sobotę 24 kwietnia zdalnie z powodu sytuacji pandemicznej. Z tej okazji Wielki Mistrz, Philippe Meiffren, został jednogłośnie mianowany przez przedstawicieli loży na drugą roczną kadencję.

W swoim przemówieniu Wielki Mistrz przypomniał trzy główne cele, które będą realizowane w roku 2021. Są one związane z :

– komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna

– kontynuacja rozwoju obediencji

– zaangażowanie tej ostatniej w podejście jakościowe, zarówno ludzkie, jak i inicjacyjne.

GLTSO, której powstanie datuje się na 1958 rok, jest jedną z głównych francuskich obediencji męskich. Dziś liczy ponad 4.600 braci i 260 lóż we Francji i za granicą (Reunion, Gwadelupa, Martynika, Gujana, Polinezja, Nowa Kaledonia), jak również we Włoszech, Hiszpanii, Belgii i Anglii. Praktykuje się w niej sześć obrządków: Ryt Szkocki Rektyfikowany (obrządek założycielski), Ryt Emulacji, Francuski Ryt Tradycyjny, Ryt Szkocki Dawny i Uznany, Ryt Szkocki Standardowy i Ryt Yorku.

GLTSO jest bardzo przywiązana do inicjacyjnego aspektu masonerii, do rygorystycznej praktyki rytuałów, do studiowania symboli, do duchowego doskonalenia swoich członków, do braterstwa ze wszystkimi masonami, niezależnie od ich przynależności. Jej prace odbywają się pod egidą Wielkiego Architekta Wszechświata.

Utrzymanie Tradycyjnej Masonerii Duchowej i Humanistycznej może być wyzwaniem w tym coraz bardziej materialistycznym świecie. Ale GLTSO chce nadal nieść żywą Tradycję Inicjacyjną, aby pomóc człowiekowi w jego wewnętrznej samorealizacji.

Dla Wielkiego Mistrza GLTSO, Philippe Meiffrena, “zaangażowanie masońskie jest poszukiwaniem samego siebie. W coraz bardziej ograniczonym świecie mamy tę absolutną wolność, aby rozwijać to głębokie “ja”, które stanowi istotę jednostki. Jest to również sposób bycia w świecie. Szkoda byłoby to przegapić. “

Dodaj komentarz