Inicjacje egipskie, od Cagliostro do Memphis-Misraim

Inicjacje egipskie, od Cagliostro do Memphis-Misraim

Autor/zdjęcia Pierre Quamiegne

Zapraszamy do obejrzenia kilkudziesięciu zdjęć z wystawy “Inicjacje egipskie, od Cagliostro do Memphis-Misraim” w Muzeum Masonerii w Paryżu.

W Polsce w “egipskim” rycie Memphis-Misraim pracuje jedna loża “Abraxas – pod Światłem Syriusza” (Wielki Wschód Polski). https://wielkiwschod.pl/struktura/abraxas/

Od czasów renesansu starożytny Egipt uważany jest w Europie za kolebkę ” inicjacji”. Dało to początek marzeniom i spekulacjom wśród uczonych i opinii publicznej na temat natury egipskich ceremonii. W latach trzydziestych XVII wieku opinia publiczna została uderzona podobieństwem między osobliwymi praktykami masonerii a tym, co było wiadomo o tajemnicach Izydy.

Począwszy od XVIII wieku niektórzy tworzyli rytuały masońskie, które pretendowały do miana “egipskich”. Najsłynniejszą z nich była “Wielka Masoneria Egipska” magika Cagliostro. W 1800 r. wyprawa Bonapartego do stóp piramid jeszcze bardziej wzmocniła entuzjazm dla Egiptu, który szczególnie silnie wpłynął na Loże. Rytuał Misraim (po hebrajsku Egipt) narodził się w Neapolu około 1810 roku. Rytuał Memphis został utworzony w jego następstwie.

Przez cały XIX wiek obrzędy w Misraim i Memphis przyciągały masonów, któr szczególnie bliska była ezoteryka. Wystawa ta śledzi wielkie godziny tych dwóch i pół wieku “masonerii egipskiej”. Zwiedzający mogą odkryć rzadkie przedmioty, takie jak manuskrypt rytuału Loży Cagliostro, La Sagesse Triomphante (1784), lub przedmioty, które do tej pory nie były znane, takie jak duży obraz z XVIII wieku – odkryty dopiero niedawno – przedstawiający inicjację masońską przed Wielką Piramidą, lub najstarsze dokumenty poświadczające istnienie Rytu Misraïm (1811).

Dodaj komentarz